X

Szczęściarze. Piękno – koan

No cóż, szczęśliwi ludzie otaczają się szczęśliwymi ludźmi. Lgną do nich inteligentne i piękne osoby.

Piękno? Rzecz względna. Szczęśliwcom jednakże chodzi o piękno umysłu, o wrażliwość charakteru lecz również o piękno postaci, ciała, gestu, ruchu. Chodzi o piękno spójności.

Piękna może być szorstka skóra wspaniałej, osiemdziesięcioletniej nauczycielki, u której zawsze znajdziesz domowe ciasto. Piękno zaklęte jest w chorym człowieku, który zdrowieje. Piękno w siwych włosach dziadka i w sprawnym ruchu noża, którym kroi soczystego arbuza. Piękno kota, który śpi ufnie na starym, wiklinowym fotelu. Piękno chleba, który upiekł się na złoty kolor. Piękno uśmiechniętego dziecka, które w lesie znalazło najpiękniejszy na świecie patyk. Piękno tańca. Piękno słowa. Piękno rozmowy. Piękno…

Oczywiście do szczęśliwców lgną również wampiry, zwłaszcza te emocjonalne. Szczęśliwcy jednak nie są aż tak naiwni i łasi na pochlebstwa jak osobowości neurotyczne, żeby na dłuższą metę pozwalać na zwodnicze pieśni wampira.

Spójny szczęściarz nie da się łatwo zwieść wampirzym pochlebstwom i fałszywym wyznaniom. Gdyż szczęśliwcy nie są głodni pochlebstw i komplementów. Znają swoją wartość, co więcej – nie potrzebują cudzych ocen i komplementów, aby poczuć się lepiej.

Ach, mistrzu; och, jesteś wspaniała; ach, jaka jesteś cudowna; bardzo mi się podoba, to co mówisz; jakie to mądre, co przed chwilą powiedziałeś; jakie pyszne ciasto upiekłaś; bardzo dobre szkolenie; świetna sukienka; co za trafne spostrzeżenie; pyszny sernik, jeszcze takiego nie jadłam – mówią ludzie a szczęściarz na to, na głos lub w ciszy, gdy odwraca głowę od fałszywego rozmówcy, mówi: Apage, apage Satanas! Precz, precz szatanie; nie potrzebuję twoich pochlebstw!

______________________________

Inne koany

______________________________

NA POCZĄTKU SIERPNIA UNIKALNY WARSZTAT, RAZ W ROKU:

JĘZYK SNÓW. ZROZUMIEĆ JĘZYK NIEŚWIADOMOŚCI

zapisz się już dziś



Maciej Bennewicz: Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.
Podobne wpisy