wodospad

koan dla Jacka

Wodospad – koan dla Jacka

Indianka usiadła na skale i spojrzała na swoją córkę. W dole rozpościerał się oszałamiający widok. Kaskady wody spadały w dół roztrzaskując się o skały a dolinę spowijała mgła z miliardów kropel. W dole widać było dżunglę. Świtało. Mała ostrożnie zbliżyła się do grani i spojrzała na matkę. Indianka rzekła po chwili:

– Posłuchaj starej legendy. Według przedwiecznych ludzi, naszych pramatek i praojców, którzy zwą się Pomonami, dawno, dawno temu w miejscu wodospadu znajdowała się wioska. Pewnego dnia w całej okolicy, tknięte klątwą, czy też zarazą, zmarły wszystkie kobiety, oprócz jednej o imieniu Czurun.

Czurun była córką szamana. Młodą dziewczyną o olśniewającej urodzie. Nie tylko poznała rzemiosło ojca ale odziedziczyła moc wszystkich kobiet swego rodu a także tych, które zmarły nagle. O rękę Czurun zabiegało czterech mężczyzn: rybak, wojownik, mędrzec i tropiciel. Ojciec Czurun, zazdrosny o własną córkę, chciał mieć ją wciąż przy sobie i tylko dla siebie. Nie zgodził się jej oddać żadnemu z konkurentów. Nie wiedział też, któremu potajemnie sprzyja Czurun, którego obdarzyła miłością? Obawiał się, że mądra i przebiegła córka ucieknie z ukochanym.

Dlatego aby pozbyć się zalotników raz zawsze, a zwłaszcza tego, któremu Czurun sprzyjała, postanowił zamienić wszystkich czterech w kamienie. Jednakże szaman nie docenił mocy swej córki oraz siły miłości. Czar, który rzucił na czterech mężczyzn odbił się od skał i trafił w serce dziewczyny. Czurun  starała się w ten sposób uchronić ukochanego od śmierci. Lecz wtedy jej serce rozpadło się z ogromnym hukiem przejmując siłę ojcowskiej klątwy.

Ziemia zadrżała. Wówczas góra, na której usytuowana była wioska pękła na pół a z jej wnętrza wytrysnęła woda i przybrała postać wodospadu. Tak Czurun i jej ukochany zostali połączeni na wieki. On jest skałą a ona wodą. Do dziś nie wiadomo, który z zalotników był ukochanym dziewczyny? Wielu przygląda się skałom starając się dostrzec, która z nich jest najbliższa wody, najbardziej z wodą połączona. Z którym głazem wodospad tańczy a którego unika?

– A ja wiem matko! – Z entuzjazmem wykrzyknęła dziewczynka. – Wiem, który jest ukochanym Czurun, widzę! Rybak skoczył w toń wody zanim stał się kamieniem. On jeden mógł szukać w ten sposób ratunku. Jest skałą, na której załamuje się rzeka tworząc wodospad. Tropiciel zaczął uciekać. To jego naturalny odruch. Jest kamieniem najbliższym lądu. Myśliciel starał się zrozumieć motywy szamana. On stał w miejscu i myślał. Jest kamienną ścianą, od której odbija się woda. Ukochanym Czurun był wojownik. Zanim przemienił się w skałę rzucił włócznią w szamana, chcąc uchronić Czurun. Rzut był celny. Zabił szamana ale zbyt późno, tym samym klątwy nie można odwrócić. W ostatnim geście objął pęknięte serce Czurun i skamieniał. Odtąd trwają tak na wieki.  Wojownik, ukochany Czurun, to grzbiet góry, który jak dłonie, obejmuje wodę.

– Wspaniale córko! Odkryłaś tajemnicę wodospadu! –  Powiedziała matka. – Będzie z ciebie znakomita szamanka, gdy dorośniesz. Jestem z ciebie dumna. A czy wiesz w takim razie co stało się z szamanem, którego ugodził wojownik?

– Oczywiście, że wiem matko! – Dziewczynka klasnęła w dłonie. – Jest dżunglą. Nocami słychać jak szaman jęczy i wyje z rozpaczy nie mogąc cofnąć klątwy. Trawi go wieczne poczucie winy i wieczna zazdrość. Bezradnie wpatruje się jak woda omywa kamień i tańczy ze skałą.


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
81 – zamów przed premierą

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie LAST_81_instrospekcja-1024x683.jpg
Klątwa? – interpretacja Adama

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.ObrazekObrazek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.