Wyobraźnia autora

Kot Lucjan i kobieta Cecylia

Wyobraźnia autora

Z cyklu Kot Lucjan i kobieta Cecylia

opowieść DRUGA

Kot Lucjan ziewnął i wykonał koci piruet na środku poduszki po czym ułożył się dokładnie w takiej samej pozie jak przed chwilą.

– Nie musisz w kółko powtarzać „kot Lucjan”, wystarczy pan Lucjan, przecież wszyscy wiedzą, że jestem kotem. To tak jakbyś mówiła za każdym razem „człowiek Cecylia” albo „kobieta Cecylia”. To głupie przecież. – Stwierdził Luciano.

– Z całym szacunkiem panie Lucjanie – Cecylia starała się nie okazać pobłażania, a już w najmniejszym stopniu lekceważenia, no co kot był wyjątkowo wyczulony – ale w zasadzie oprócz mnie, nikt pana nie zna. Zatem nikt nie wie o pana istnieniu, a tym samym o pana imieniu, kocie.

– Kobieto – Luciano uniósł głowę znad poduszki – jak ty nic nie rozumiesz! A wczoraj przecież tłumaczyłem i co? Na nic moje genialne odkrycia. Przewidywałem, że idiotyzm zniweczy znaczenie mego odkrycia i masz ci los, nawet ty mnie zawiodłaś. Przypomnę – rzeczywistość jest iluzją. Nie istnieje. A zatem i ty, i ja – nie istniejemy, ale…

– Ale? – Przeraziła się Cecylia.

– Ale możemy być na przykład postaciami literackimi, bytami stworzonymi w głowie pisarza dajmy na to, artysty i wtedy…No i co wtedy? No pomyśl…

– Wtedy istniejemy w jego umyśle, w jego tekstach albo w obrazach, ale wtedy też nie istniejemy, że się tak wyrażę, samodzielnie. W pewnym sensie jesteśmy nim, tym artystą. – Cecylia poruszyła się niespokojnie poruszona własną poruszającą refleksją.

– O matko! A kto ci powiedział, że ktoś w ogóle istnieje samodzielnie? Czym się różni sąsiad, o którego istnieniu nawet nie wiesz od sąsiada, o którym sądzisz, że istnieje. Kobieto! Zastanów się! Każdy byt jest stwarzany i stwarza zarówno. Największe religie świata, które wytwarzały całe cywilizacje to przecież iluzje kreowane przez iluzje, iluzjami napędzane, fantazje, fantazmaty, urojenia, obsesje. Wy, ludzie z powodu iluzji jesteście gotowi zabijać wszystko i wszystkich dookoła wyłącznie z powodu urojeń, a potem opowiadacie o tych rzeziach i ludobójstwach rzewne historyjki swoim dzieciom. Żenujące. – Kot nastroszył się i wzdrygnął.

– Wy, koty też jesteście drapieżnikami – Cecylia nieco się uniosła – i potraficie bawić się swoimi ofiarami tak jak my, ludzie, albo okrutniej jeszcze.

– O przepraszam, moja droga, nie hodujemy miliardów świń, krów, kurczaków na rzeź i psów oraz kotów dla swojej uciechy. „Och, jestem taka samotna, nikt mnie nie chce, to chociaż kotka sobie kupię, żeby nie czuć się tak samotnie w chłodne noce. Ale ważne, żeby był rasowy, prestiżowy, przecież nie wezmę jakiegoś parchatka ze schroniska.”

– To był chwyt poniżej pasa kocie Lucjuszu! – Cecylia trzasnęła drzwiami celowo przekraczając imię Lucjana.

– To nie był żaden chwyt, to wyobraźnia autora. Do niego miej pretensje. – Stwierdził Lucjan, ziewnął i zasnął.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.