z cyklu „Kruk Euzebiusz”
– Są ludzie, którzy produkują kajaki, tak kajaki. Robią to z pasją. Drewniana skorupa, a potem żywica. Są ludzie, którzy pieką pizzę i to w ceglanych piecach opalanych drewnem. Ach ten zapach i chrupki smak. Są też tacy, którzy w jeden wieczór potrafią skomponować arcydzieło muzyczne oraz inni, którzy wprowadzają wielki statek do małego portu z wprawą godną mikrochirurga. Są rzecz jasna również okuliści, chirurdzy, którzy potrafią cieniutkim promieniem światła grzebać w chorym oku i je naprawić. Jedni umieją niemal każdego psa nauczyć posłuszeństwa, aportowania, marszu przy nodze oraz drudzy, którzy znają się na zwyczajach kruków. Bywają i tacy, którzy wyszywają hafty tak doskonałe, że nie uwierzyłbyś, że to ręczna robota. Bywają kolarze, którzy potrafią zimą pokonywać zamarznięte szlaki oraz elektrycy, którzy tak przemyślnie położą kable i gniazdka, że będą służyć domownikom przez lata.
– To prawda – przytaknął szpak przysłuchując się litanii wypowiadanej przez kruka Euzebiusza Niepogodnego Mistrza Przywołań.
Kruk, co ciekawe, potrafił przywołać niemal wszystko co przywołać można, a zwłaszcza pasjonujące historie.
Dlaczego zwano go Niepogodnym? Był osobistością raczej mrukliwą i markotną, a jednak refleksyjną i szczerą do bólu. Może dlatego?
– Lecz są też ludzie o dziwnym wzroku. Wpatrują się w przestrzeń, jakby nie byli pewni co ujrzą. Nie lubią swojej pracy, swojego życia, swoich ciał, ubrań i fryzur, a nawet miast i domów, w których przyszło im mieszkać. Bliskich – żonę, męża, dzieci – traktują z podobną, rutynową oziębłością jak potraktowaliby zwierzęta gospodarskie w oborze – ani okrutni ani też czuli. Trzeba wymienić siano, dosypać obroku, krowę wydoić, jajka wybrać, świniaka ubić. Uśmiechają się, lecz mają zaciśnięte usta. Być może wiedzą, że przegrali, jednakże próbują sami sobie udowodnić, że racja jest po ich stronie. Czego dotyczy? Wszystkiego. Cokolwiek pomyślą lub powiedzą, cokolwiek zrobią lub czego nie zrobią, co położą na talerzu lub wyrzucą do kosza, czego pozazdroszczą innemu lub za co go znienawidzą – mają rację. Sądzą, że mają rację. Bez niej trupi jad, który gdzieś od stóp zmartwiałych powoli przesuwa się ku górze, w jednej chwili, zalałby ich ciała i umysły. Staliby się zombies.
– To prawda – szpak znów przytaknął, zamilkł i dopiero po chwili spytał. – A jednak pozostają w pewien sposób ludzcy? Dlaczego? Dlaczego w ogóle zajmujemy się ludźmi?
– Gdyż mają nadzieję na zbawienie od bólu, który odczuwają w głębi. Dawno temu pozwolili się zahipnotyzować, zniewolić – poddali się, ulegli, uwierzyli, że nie ma odwrotu i jedyne co im pozostało, to uśmiechać się półgębkiem zawieszając martwy wzrok w przestrzeni. Słuchają słów czarnych magów, hipnotyzerów, oszustów – uzależnieni. Jedynie iskierka nadziei wciąż czyni ich ludźmi, często jednak zapomnieli – czym była ich nadzieja? Dokąd miała ich doprowadzić?
– A my? Co nam do tego? – Spytał Szpak zwany Szpagatem z racji z swych zdolności akrobatycznych.
– No cóż, my…My patrzymy na ludzi z wyższością. Oni nie potrafią przeniknąć do naszego świata, lecz my do ich, owszem. Oni niczego nie widzą, a my ptaki widzimy wszystko. Jesteśmy szpiegami wszechświata, samego kwantowego Boga. Naszym obowiązkiem jest: nazywać rzeczy po imieniu. Ale czy jesteśmy im w stanie pomóc, tym zombies?
Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!