Życzenia noworoczne

Z cyklu Kot Lucjan i kobieta Cecylia

Życzenia noworoczne

– Pohamuj entuzjazm – rzekł. Kot Lucjusz nie był starym zrzędą. By raczej silną osobowością, kimś w rodzaju bezkompromisowego filozofa. W każdym razie tak odbierała go Cecylia, kobieta, u której pewnego dnia zamieszkał, a właśnie mijał rok od chwili, gdy na wycieraczce spotkała jego, burego kocura. Uniósł ogon i bezceremonialnie przekroczył próg jej mieszkania. I został. A potem zaczął gadać ludzkim głosem. Oczywiście tylko wtedy, gdy jego zdaniem, miał coś ważnego do powiedzenia.

– Polecasz mi serial? – Zdziwiła się Cecylia.

– Nie chodzi o znany serial – kontynuował – ale o wyciszenie tych dziwacznych emocji. Mija rok. 31 grudnia to ostatni dzień starego roku. Czasem słyszę; „dobrze, że ten rok minął” albo „niech ten nowy rok będzie lepszy”. Te wszystkie suknie, bale, strumienie alkoholu, zabawy do rana, tańce, uginające się stoły, konfetti, fajerwerki. Z czego tu się cieszyć? Człowiek żyje przeciętnie 25 915 dni, czyli 4 273 tygodnie. Rok ma ich 52. My, koty żyjemy jednostkowo znacznie krócej dlatego co najmniej siedem razy powtarzamy cykl życia ale to inna sprawa. Rozumiesz?

– Nic a nic nie rozumiem – odpowiedziała Cecylia. – Dlaczego mam się nie cieszyć, że stary rok minął i że rozpoczyna się nowy?

– Zamiast pijackiej zabawy i niezdrowego jedzenia – usiądź, zastanów się co ci się udało, co zdziałałaś w ciągu tego roku, jakie plany zrealizowałaś, a co jeszcze na ciebie czeka. Co poprawić, co dokończyć, w czym stałaś się lepsza, mądrzejsza, silniejsza, bardziej wartościowa we własnych oczach? Zastanów się czym wypełniłaś swoje bezcenne życie przez 365 dni. A potem pomyśl co z tego chcesz zabrać do nowiutkiego, nieużywanego roku? Do tego potrzeba trzeźwości, refleksji, mądrości i uwagi. Właśnie skasowałaś ze swego licznika kolejne 365 dni, 52 tygodnie. 31 grudnia to świetny moment, aby w spokoju zająć się sobą. Zastanów się jak pięknie i mądrze zapełnić kolejne 52. Tego ci życzę jakem kot. – Rzekł kot Lucjusz, ziewnął i odwrócił się do Cecylii plecami.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.