Ideologia i coaching 2. [anomia]

Komentarzy: 4 »
anomia

anomia

Jeden z współtwórców brytyjskiego coachingu prof. David Clutterbuck powiedział, będąc w Polsce, że jeśli w swoim otoczeniu nie masz kogoś, kto w odpowiednim memencie zada ci pytania krytyczne, dotyczącego twojego życia osobistego, albo kariery, to twoje życie lub kariera są bardzo zagrożone. Czym są pytania krytyczne? To pytania, dzięki którym twoje życie może odmienić się na lepsze, jeśli wyciągniesz wnioski. Lecz to nie wystarczy, potrzebujesz jeszcze te wnioski zastosować i to jak najszybciej, zanim entuzjazm wywietrzeje. Nazywam je pytaniami granicznymi, gdyż słowo krytyczne nie brzmi w naszym języku zbyt dobrze i sugeruje kryzys.

Ideologia i coaching

Komentarzy: 5 »
ideologia

ideologia

Nie jestem zaangażowany politycznie, z pewnością nie. Jestem zaangażowany społecznie, od lat. My w Polsce z resztą nie interesujemy się polityką, gdyż z wyjątkiem nielicznej grupy specjalistów, nie rozumiemy co to jest np. deficyt budżetowy, wzrost lub spadek PKB, lub czym są wskaźniki inwestycyjne w gospodarce. Interesujemy się ideologią, z resztą na płytkim poziomie – w rodzaju in vitro: dobre czy złe. I znowu tylko nieliczna grupa wkłada choćby minimalny wysiłek by zrozumieć, doczytać na czym metody leczenia bezpłodności polegają a już pewnie tylko promile w populacji czytały ustawę rządową. Nie czytali jej nawet posłowie!

Coaching i wybory 3. [po wyborach]

Komentarzy: 13 »
cytat z "Coaching Tao"

cytat z „Coaching Tao”

Słyszę w komentarzach, że w Polsce nastąpiła zmiana pokoleniowa i do wyborów poszły 3 miliony młodych ludzi, których nic nie obchodzi dawna Solidarność, stan wojenny, odzyskanie niepodległości, wstąpienie do Unii i to, że Komorowski siedział w więzieniu. Obchodzi ich przyszłość z którą lepiej kojarzy się młody Duda. Tymczasem mapa wyborcza jak zawsze, jak we wszystkich wyborach w Polsce pokrywa się z mapą zaborów. Jak silne muszą być archetypy, pradawne symbole i stereotypy, wyssane z mlekiem matek, że wśród córek i synów wciąż żywe są poglądy i nawyki prapraprzodków? Zadziwiające jest również to, że wybór kandydata ma się nijak do reszty poglądów wyborców. Antyrosyjski kandydat zyskuje wysokie poparcie w regionach o silnych sentymentach prorosyjskich a na Śląsku Opolskim, gdzie w co drugiej rodzinie ktoś ma związki z Niemcami [gdyż np. pracuje za Odrą] proeuropejski Komorowski co prawda wygrywa, lecz wygrana była minimalna, zaś frekwencja najniższa w Polsce.

Coaching i wybory 2.

Komentarzy: 3 »
do ostatniego tchnienia

do ostatniego tchnienia

Czym jest coaching? Najprościej mówiąc treningiem rozwoju osobistego. Kiedy chcesz się czegoś nowego nauczyć, albo pogłębić swoje umiejętności lub uzyskać lepsze niż dotychczas rezultaty poszukujesz metody, szkoły lub trenera.

Coaching i wybory 1.

Komentarzy: 3 »
iluzja sprawiedliwości

iluzja sprawiedliwości

Maj 2015 to intensywny czas promocji coachingu w Polsce i oczywiście wyborów prezydenckich. Po zimie ludzie masowo spotykają się, szkolą, rozmawiają, wiecują. Wybory i coaching stały się przestrzenią zadziwiającego zderzenia postaw. Z jednej strony mamy festiwal populistycznych kłamstw, konserwatywnego zamrożenia albo po prostu głupoty – z drugiej promocję osobistego rozwoju w kierunku indywidualizmu.

Indeks szczęścia 5.

Komentarzy: 5 »
medytacja, sen, śmierć, przebudzenie

medytacja, sen, śmierć, przebudzenie

Oto jedna z sugestii dotycząca szczęścia, pochodząca z odmiennej kultury i tradycji. Thich Nhat Hanh pisze: Podczas zmywania naczyń powinniśmy być tylko zmywaniem naczyń, co oznacza, że zmywając, powinniśmy być w pełni świadomi faktu, że zmywamy naczynia. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trochę głupie: dlaczego przywiązywać tak wielką wagę do tak prostej czynności? Ale o to właśnie chodzi. Fakt, że jestem tu i zmywam naczynia, jest cudowną rzeczywistością. Jestem całkowicie sobą, podążając za oddechem, świadomy swej obecności i świadomy swoich myśli i czynności. Niemożliwe jest wtedy, bym miotał się nieprzytomnie tam i z powrotem, jak butelka unoszona przez fale oceanu.

Indeks szczęścia 4.

Komentarzy: 2 »
bogactwo...

bogactwo…

Również inne pomiary poczucia dobrostanu, satysfakcji z życia potwierdzają ten nieoczekiwany a zarazem jakby oczywisty fakt – poczucie szczęścia nie zależy od bogactwa materialnego. Blichtr, konsumpcjonizm, kreowanie mód i popytu na kolejne mody, zamożność a nawet masowa dystrybucja taniej przemysłowej żywności, zjawiska tak charakterystyczne dla bogatych krajów Zachodu, są odwrotnie proporcjonalne do doznawanego przez społeczeństwa dobrostanu. Wyniki, które okazały się jeszcze bardziej zaskakujące wskazują, że podobnie jest z ortodoksyjną religijnością, zwłaszcza reglamentowaną przez państwo. Im silniejsza teokracja lub wpływ religii na życie codzienne obywateli, na przykład przez ścisłe podporządkowanie normom religijnym, jak choćby islamskie prawo szariatu, tym mniej szczęśliwe społeczeństwa. Zinstytucjonalizowana duchowość, też szczęścia nie daje.

Indeks szczęścia 3.

Komentarzy: 4 »
Nepal

Nepal

Według wspomnianych wcześniej badań na zlecenie ONZ nasi sąsiedzi wyprzedzili nas w poczuciu życiowej satysfakcji – Czechy (miejsce 31), Słowacja (45), Litwa (56). Na końcu rankingu jest ogarnięta wojną Syria.

Indeks szczęścia 2.

Komentarzy: 4 »
sufit pragnień

sufit pragnień

W zeszłym roku ONZ zleciła nieco podobne do HPI badania dotyczące poczucie szczęścia. Tym razem Polska awansowała na 60 miejsce plasując się pomiędzy Białorusią i Malezją. W niedawno opublikowanym raporcie przeanalizowano sytuację w 158 krajach.

Indeks szczęścia 1.

Komentarzy: 6 »
Happy Planet Index

Happy Planet Index

Oglądałem debatę prezydencką. Wszyscy kandydaci, z wyjątkiem nieobecnego, urzędującego prezydenta jednomyślnie potępili państwo, rządy i system odwołując się do takich pojęć jak: bieda, nędza, wyzysk, bezprawie, bezrobocie. Co ciekawsze – wszyscy obiecywali zniesienie podatków i likwidację ZUS, czyli radykalne odchudzenie państwa i jednym tchem szczodrze rozdawali obietnice socjalne, z wymienianymi kwotami socjalnego wsparcia włącznie – a to 500 złotych na dzieci, a to wsparcie budownictwa komunalnego, to znów utrzymywanie kopalń, to znów wyrzucenie banków zagranicznych, zamówienia dla polskich firm na pistolety i tramwaje itd.