Coaching tao i polityka

Komentarzy: 4 »
władza

władza

Nie, nie chodzi mi o politykę, w żadnym razie. Nie zajmuję też stanowiska politycznego ani nie kibicuję żadnej partii. Polityka co prawda jest z definicji zinstytucjonalizowanym sposobom rozwiązywania sporów lecz dalece niedoskonałym, w istocie nietaoistycznym.

Taoistyczne podejście, które sobie cenię, choć liczy tysiące lat, wydaje się jednak tak odległe od współczesności, jak rozmowa z hodowcą lisów o miłości do zwierząt, z handlarzem bronią o przemocy, z ortodoksyjnym biskupem o kapłaństwie kobiet, z rzeźnikiem o wegetarianizmie, ze złodziejem o uczciwości,  z politykiem o kłamstwie i prawdzie. Jako socjolog i transpersonalny psycholog  widzę i opisuję, to co w mojej mapie świata dostrzegam jako zjawiska istotne dla mojego życia w zbiorowości o nazwie: społeczeństwo polskie. Używam do tego opisu pojęć innych niż politycy.

Koniec poszukiwań. Borderline

Komentarzy: 4 »
borderline

borderline

My tu o wartościach a tymczasem referendum, jedno, drugie, jowy, wybory, fala emigrantów, wielka polityka i mała polityczka. Zamachy, zabójstwa, susza, lasy państwowe i sześciolatki… i znów nie ma odważnych żeby powiedzieć jakie są fakty. Dziurę budżetową trzeba zapchać, ponad dwa miliardy ze sprzedaży drewna nie w kij dmuchał. Sześciolatki? W Polsce pracuje 650 tys. nauczycieli. Z danych MEN za rok szkolny 2013/2014 wynika, że najwięcej – 265 tys. – pracuje w przedszkolach, placówkach wychowania przedszkolnego, punktach przedszkolnych i oddziałach przedszkolnych. Średni wiek nauczyciela to 42 lata. Jest niż, dlatego kwestia wcześniejszej edukacji to nie tylko wyrównywanie szans dla dzieci, to również praca dla dziesiątków tysięcy nauczycieli. Rezygnacja z wcześniejszej edukacji sześciolatków spowoduje nie tylko zamykanie palcówek i podrożenie kosztów w placówkach prywatnych, to przede wszystkim utrata pracy dla wykształconych kobiet w małych miejscowościach, w których nie ma alternatywnej pracy. A to jest tylko jeden aspekt tej sytuacji. Zamkniętych placówek nie da się łatwo reaktywować, a to oznaczać będzie wielkie, masowe szkoły zbiorcze, pracujące na zmiany i ostateczne pogrążenie reformy dzielącej edukację na przedszkola, zerówki, podstawówkę, gimnazja i licea. Łatwe rozwiązania i proste diagnozy są tylko w kryminałach.

Poszukiwanie wartości 9. Same pytania

Komentarzy: 8 »
przemoc?

przemoc?

W naszych rozważaniach i dyskusjach na blogu dotyczących wartości doszliśmy do ciekawego momentu, w którym wypada zadać pytanie, czy człowiek jest z natury dobry, czy też zły, czy jest po prostu wyewoluowanym ssakiem, w dodatku drapieżnikiem, czy też istotą duchową? A może ów drapieżniczy instynkt przetrwania walczy w człowieku z duchowością? A może mniej jest w istocie różnic pomiędzy kotem zamęczającym nornicę – nie z głodu lecz dla treningu, a człowiekiem czerpiącym przyjemność z torturowania innych stworzeń?

Poszukiwanie wartości 8. Cywilizacja śmierci

Komentarzy: 10 »
duchy

duchy

15 sierpnia mija. Wojsko święciło swój dzień a ludzie święcili zioła z okazji święta maryjnego. Swoją drogą ilu wyznawców zna ten dogmat? Maryja w obecności apostołów zasnęła i została żywcem wzięta do nieba, fizycznie i cieleśnie. W dniu sądu ostatecznego nie zmartwychwstanie i nie będzie sądzona, gdyż już jest w raju.

A co z resztą dobrych ludzi? Czy ciocia i wujek też są w raju, czy też oczekują na ostateczne rozstrzygnięcie w jakiejś poczekalni, czy też może teologia przewiduje jakiś myk kwantowy – w rodzaju czas nie istnieje, raj już jest…lub też innego rodzaju anomalia ukryte są w dogmatyce? Wyznawcy chrześcijaństwa, w pierwszych dekadach jego rozwoju, byli głęboko zawiedzeni brakiem końca świata. Oczekiwali na powrót Mesjasza każdego roku. Nie spodziewali się, że minie ponad 2000 lat i nic. Dobrze, zostawmy teologiczne rozważania. Niewielu, nawet prątkujących wyznawców one obchodzą, wiara to w dużej części mechanizm nawykowy, wyuczony wraz z socjalizacją i dlatego bezrefleksyjny i jednocześnie radykalny.

Poszukiwanie wartości 7. Islam i jeszcze dalej…

Komentarzy: 7 »
islamskie ślady w kulturze

islamskie ślady w kulturze

Co ma wspólnego poszukiwanie dobra i zła, prawa i sprawiedliwości, prawdy i fałszu – z dzisiejszym Europejczykiem, czy szerzej mieszkańcem tak zwanego Zachodu – dwudziesto, trzydziesto, czterdziestolatkiem, który szuka pracy i doznaje wkurzu i wzmożenia hejtu we krwi, głosuje na populistów i nienawidzi zgredu oraz wszelkiego odlskulu? Ma, gdyż świat ma być prosty a wytłumaczenia niesprawiedliwości jednoznaczne, podobnie jak jednoznaczne mają być wskazówki: jak być szczęśliwym, bogatym i nieśmiertelnym – w przenośni i dosłownie.

Poszukiwanie wartości 6. Herbert i inni

Komentarzy: 7 »
przebudzony

przebudzony

Parkujemy. Za mną niecierpliwi się inny kierowca. Tymczasem ustawiam samochód tak żeby drugi mógł się zmieścić. Tamten trąbi. Po cholerę tak się staram? Mogłem stanąć na środku, jak inni – irytuję się. Moja żona na to – bo tworzymy inne standardy a to kosztuje choćby znoszenie trąbienia jakiegoś gościa, któremu się spieszy.

Świadomość boli. Zdaniem buddystów ten ból jest nieunikniony, jest świadomością cierpienia, świadomością, która młodego księcia Siddarthę Gotamę, późniejszego buddę, dosłownie poraziła. Jest cierpnie, jest starość, jest choroba i śmierć. Doświadczenie księcia zrodziło wielki system filozoficzny i religijny, którego podstawową tezą są cztery szlachetne nauki, lub w innym tłumaczeniu – cztery nauki szlachetnych. Jest cierpnie, jest źródło cierpienia, jest ustanie cierpienia i jest droga do ustania cierpienia.

 

Poszukiwanie wartości 5. Dziecko oraz iluzja wiedzy

Komentarzy: 11 »
bez zmian

bez zmian

Co z Ukrainą? To co zwykle. Snujący się latami konflikt, który będzie destabilizował region i na całe dekady osłabiał państwo Ukraińskie. Nic nowego. Tak było przez ponad cztery dekady w Irlandii Północnej, tak było przez trzy dekady na Cyprze, tak jest w Izraelu i Palestynie, tak dzieje się nawet w stosunkowo stabilnej Hiszpanii, w której konflikt z Baskami czy Katalończykami w jednej chwili można rozpalić. Kraje Bałkańskie, pogranicze rumuńsko – węgierskie, grecko-tureckie, Syria. Indie i Pakistan. Konflikt ma się tlić. Ten mechanizm wykorzystywany jest od stuleci i w XX oraz XXI wieku rozgrywany jest wciąż na nowo.

Poszukiwanie wartości 4. Anomia

Komentarzy: 7 »
anomia

anomia

A gdyby Putin ze swoim wojskiem wkroczył, co mam nadzieję nigdy się nie wydarzy, Zachód wyraziłby ubolewanie, kilka krajów ostry protest, odwołano by kilku ambasadorów i tyle. Rosjanie zestrzelili malezyjski samolot nad Ukrainą i co? I nic. Nic już więcej się w tej sprawie nie wydarzy. Weto w ONZ skutecznie powstrzymało utworzenie komisji międzynarodowej, co było wiadome od samego początku. Erdogan pacyfikuje Kurdów z przyzwoleniem zachodu a Xi Jinping Tybetańczyków, Uzbeków i setkę innych ludów wchodzących w skład Chińskiej Republiki Ludowej. I co? I nic. Globalizacja, interesy. W Syrii od miesięcy odbywa się masowa rzeź przeciwników Baszszara al- Assada i co? I nic. Gdyż Syria to poligon ścierających się wpływów Iranu, Izraela, Arabii Saudyjskiej, Turcji – wielkich graczy na Bliskim Wschodzie oraz oczywiście USA i Rosji.

Poszukiwanie wartości 3. Powstanie

Komentarzy: 11 »
śmierć

śmierć

Pierwszy sierpnia – 71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestnik powstania, wówczas miał kilkanaście lat, dziś jest ponad osiemdziesięcioletnim staruszkiem, opowiada w telewizji o swoich przeżyciach. Walczył w Wytwórni Papierów Wartościowych. Pod koniec rozmowy stwierdza, że miał opaskę, walczył w słusznej sprawie, czuł się potrzebny, czuł się ważny i 63 dni powstania to były najlepsze chwile w jego życiu, które wspomina z dumą i radością! Pozostałe lata życia w porównaniu do tamtego lata były szare.

Poszukiwanie wartości 2. Dzwon

Komentarzy: 8 »
komu bije dzwon?

komu bije dzwon?

Zmarł Jan Kulczyk i zanim wieść rozeszła się po kraju fala hejtu, zwłaszcza z prawicowych mediów, zalała Internet i papier. Dentysta z Minnesoty postrzelił z łuku lwa, który wykrwawiał się 40 godzin a potem dobił go i szykował trofea ze skóry i głowy kota. Karę poniosą tylko Afrykańscy strażnicy, którzy połaszczyli się na parę dolarów i wywabili zwierzę z rezerwatu. Dla nich suma około 5 tysięcy dolarów to był majątek. 22 letni student torturował koty…w pralce, przez da lata. W katolickim radio słuchacze w czasie dwugodzinnej audycji jednym tchem mówią o potrzebie wzmożenia miłości i o tym, że ustępujący Prezydent Polski to rosyjski agent, którego należałoby poddać eutanazji.