Poczekalnie

Komentarzy: 3 »
myśli

myśli

Siedziała w poczekalni. Poczekalnia, jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym się czeka. Bywają różne poczekalnie: dworcowe, szpitalne, w urzędach, dla zamożnych klientów, biznesmanów, dla bezrobotnych i dla pacjentów. Najgorsze są te zatłoczone, w przychodniach ze smutnymi ludźmi w szarych kurtkach, pełne kaszlu i stłumionych westchnień, miejsca, w których ludzie oczekują na wizytę u lekarza specjalisty jakby czekali na wyrok. W poczekalni można w zasadzie tylko siedzieć i czekać, niektórzy nudzą się potwornie, inni złoszczą, jeszcze inni zabijają czas. Tylko nieliczni coś czytają, młodzi czasem gapią się bez końca w ekrany swoich telefonów.

Wiosna

Komentarzy: 5 »
Murgun

Murgun

Murgun Taluk po 12 latach przyzwyczaił się do Polski. Wiosenne słońce, tutaj na północy, jest wyczekiwane z utęsknieniem po zazwyczaj długiej zimie, pełnej szarości, wiatrów, śniegu i błota. Ludzie oczekują jasności, z nadzieją wyczekują zieleni i ciepła. Z radością zrzucają kurtki i czapki by cieszyć się powietrzem smagającym skórę. Jednak równie szybko zaczną narzekać.

Film

Komentarzy: 6 »
szczegóły i dystans

szczegóły i dystans

Obejrzał film jakich wiele, w którym heroiczny bohater przeciwstawia się złu. Zanim odniósł ostateczne zwycięstwo kilka z pozoru nieistotnych, przypadkowych zdarzeń pokrzyżowało jego plany. Nie inaczej z antagonistą, który choć obmyślił perfekcyjny plan zbrodni – przegrał, właśnie z powodu szczegółów.

Rozstanie

Komentarzy: 7 »
rozstanie

rozstanie

- Moja babcia mawiała: Kto krzyczy, ten i kłamie. Kto kłamie, ten kradnie. Kto kradnie, ten bije. Kto bije, ten zabije – stwierdził przyglądając się matce, która szarpała za rękaw kilkuletnie dziecko, które tupało i histeryzowało na środku holu w wielkiej galerii handlowej.

Niewdzięczność – wdzięczność

Komentarzy: 10 »
bogacz, biedak

bogacz, biedak

- Niewdzięczna kobieta – westchnął poirytowany.

- Dlaczego tak mówisz? – zdziwił się drugi z mnichów.

- Ach, nie dość, że dostała obfitą jałmużnę, nie dość, że przychodzi tu od miesiąca, to jeszcze przebierała w owocach żeby wybrać najbardziej dorodne. Chociaż jedzenie już jej się wysypywało z koszyka, to upychała więcej i więcej – odparł.

Halucynacje?

Komentarzy: 8 »
wizje, iluzje, halucynacje

wizje, iluzje, halucynacje

Był zniechęcony, wyżęty i wymięty własnymi emocjami tak bardzo, że nie mógł tego już znieść. Z jakiego powodu? Od dnia, kiedy uderzył się w głowę odczuwał i spostrzegał więcej, tak wiele, że chwilami ta obfitość stawała się nie do zniesienia. Pewnie było to lekkie, a może przeciwnie – mocne, wstrząśnienie mózgu?

Balast

Komentarzy: 13 »
balast

balast

Kiedyś palił dużo papierosów. Przestał palić. Kiedyś pił wiele trunków, uchodził za znawcę. Przestał pić. Kiedyś sięgał po narkotyki. Przestał brać. Kiedyś jadł mięso. Przestał jeść. Kiedyś zjadał kilogramy cukru. Przestał używać cukier.

A dlaczego?

Komentarzy: 9 »
dlaczego?

dlaczego?

- Mistrzu a dlaczego…? – zaczął ale nie skończył, gdyż mistrz swoim zwyczajem pokiwał głową i zanim uczeń dokończył zdanie, wymamrotał:

- A dlatego, dlatego.

Sen o matce

Komentarzy: 3 »
ludzie i duchy

ludzie i duchy

Mijała kolejna rocznica jej śmierci. Stara wariatka, im była starsza, tym więcej miała dziwactw. W zasadzie zachowywała się normalnie, jak wszyscy, jednak jej poglądy, pseudofilozoficzne teorie, bełkot na temat zdrowego trybu życia – tworzyły wokół niej atmosferę szaleństwa. Kiedy była młodsza uchodziła po prostu za ekscentryczkę ze swoimi kolorowymi strojami, ziołami i cytatami z Osho.

Płomień

Komentarzy: 4 »
Płomień

Płomień

- Co nazywasz lenistwem mistrzu? Niektórzy mnisi ciężko pracują a ty nazywasz ich leniwymi. Inni pracują mniej lub nie tak ciężko a ty nazywasz ich pracowitymi?

- Jest lenistwo ciała, jest też lenistwo umysłu – odpowiedział mistrz. – Najgorsze jest jednak lenistwo ducha.