Metafora jako narzędzie zmiany

Komentarzy: 2 »
metafory

metafory

Pewien mój klient powiedział na zakończenie sesji coachingowych, kiedy spytałem czego jest świadom teraz, w finale naszego treningu: Trochę przesrałem swoje życie do tej pory. Zmiany pracy, nieudane związki. Nie osiągnąłem też sukcesu materialnego o jakim marzyłem jako młody chłopak. Swoją drogą przede mną jest około 30 lat życia, jak dobrze pójdzie, może mniej, może nieco więcej. Coraz mniej rzeczy mnie dziwi, jak Sławomira Mrożka, którego cytowałeś w czasie sesji – coraz mniej spraw mnie śmieszy choć powodów do śmiechu jest coraz więcej. Mógłbym się jako wegetarianin do końca życia żywić owocami z jabłonek przed domem. Niewiele potrzebuję. Mogę powtórzyć po twoim starym znajomym śpiewaku operowym – „od dawna wiem jak śpiewam”. Oczywiście „śpiewanie” dotyczy mego zawodu – informatyka. Zmierzyłem się z wieloma granicami. Doznałem niezliczonych strat i wielu sukcesów. Z mojego punktu widzenia wszystko jest w porządku, gdyż nawet kiedy wokół wiele jest bałaganu, już wiem dokąd idę. Nazywam to niezłomnością, o której cytowanie przez ciebie mistrzowie mówią, że droga jest ważniejsza niż cel, gdyż droga udziela nam odpowiedzi. Teraz już rozumiem co mieli na myśli mówiąc, że jedynym celem podróżującego jest odkrycie znaczenia drogi.

Co tam Panie w polityce…

Komentarzy: 7 »
przyszłem

przyszłem

Czy socjolog, terapeuta, coach może dawać feed-back dotyczący sytuacji społecznej? Czy może oceniać władzę, rządy, sytuację socjalną, postawy obywatelskie? Czy powinien się w tej sprawie wypowiadać? Czy psycholog transpersonalny może ignorować pole społeczne, proces zmian? Zdaniem Arnolda Mindella czy Kena Wilbera feed-back a nawet stałe alarmowanie, sprzeciw, wskazywanie zagrożeń – to nawet zawodowy obowiązek. Mindell nazwie to pracą ze społeczeństwem a nawet pracą ze światem, procesem uzdrawiania świata. Wilber powie o konieczności ochrony wszystkiego co jest mniejszością, co może zniknąć pod naciskiem globalizacji, chciwości, czy też zwykłej głupoty. Noam Chomsky traktuje feed-back jako część etyki zawodowej. Stwierdzi nawet, podobnie jak Slavoj Żiżek, że brak jednoznacznego stanowiska w sprawach społeczno-politycznych ze strony socjologa – to tchórzostwo. Bo przecież feed-back może się nie spodobać, kłuje w oczy, konfrontuje (nierzadko boleśnie) z własnymi deficytami. Ujawnia mechanizmy, które miały zostać ukryte, broni kozły ofiarne przed rzezią, jak nazwał ten proces niedawno zmarły Rene Girard. Łatwo jednak samemu stać się kozłem. Dlatego wielu, powie Żiżek, wybiera oportunizm.

Cep trafia w głowę

Komentarzy: 7 »
misja

misja

Przez kilka dni byłem w podróży. Wróciłem do Europy i do Polski i…rzeczywistość przebiła groteskę, tragikomedię i czarny kryminał z mojej najnowszej powieści „Przerażające oddziaływania na odległość”. Z tymże oddziaływania na odległość, których tak obwiał się Einstein, dotyczące mechaniki kwantowej, w naszych realiach są prymitywnie proste. Żadnych niuansów czy choćby woalek – tutaj cep trafia w głowę.

*

Jeszcze kilka miesięcy temu polscy komentatorzy rozpisywali się o dojrzałości i mądrości polskiego wyborcy, o tym jak nie daje się on zwieść iluzjom, jak jest wnikliwy i odpowiedzialny. Profesor Janusz Czapiński opublikował badania, z których wynikało, że my, Polacy staliśmy się społeczeństwem sukcesu zadowolonym z siebie lecz także realistycznie oceniającym sytuację społeczno-polityczną, własne szanse, i co najważniejsze, osobistą sprawczość.

Zemsta, droga i kwiaty…

Komentarzy: 9 »
Matsuo Basho

Matsuo Basho at Chusonji temple, Hiraizumi, Japan,

Zemsta

Zło, zło w czystej postaci. Kiedy dotyka nas zło w czystej postaci sądzimy, że jest w tym coś wyjątkowego, tymczasem zło towarzyszy nam stale. Nie ma miesiąca, tygodnia, dnia żeby nie obiegały świata wiadomości o mordach, zamachach, ludobójstwie. Gdy ludobójstwo wydarza się daleko od granic naszego kraju lub Europy na chwilę skupiamy uwagę lub z obojętnością przełączamy kanał. Gdy dzieje się to w pięknym Paryżu czujemy się przerażeni. Bardziej nas to dotyka niż rosyjski samolot rozbity na pustyni a wcześniej malezyjski nad Ukrainą, jatka na tunezyjskiej plaży, a nawet zamach na Charlie Hebdo…można wyliczać tak bez końca. Zło spowszedniało. Nikt już nie komentuje cmentarza jakim stało się Morze Śródziemne, bo przecież zabijają „naszych” a co nas obchodzą  „oni”.

Tolerancja jako stan neuronalny

Komentarzy: 11 »
tolerancja

tolerancja

Często wraca temat wartości. Jakiż bardziej odpowiedni dzień żeby się nad tym zatrzymać jak nie Dzień Niepodległości. Na jakich wartościach budować przyszłość Polski? Panel dotyczący wartości na X Kongresie Obywatelskim, jak wspomniałem, nieco mnie rozczarował. Mowa była głównie o wartościach, których nam brak albo za którymi tęsknimy, nie zaś o tym, na czym możemy budować przyszłość Polski. Może nie możemy? Może nie potrafimy robić tego świadomie? Skokowo jedynie, od Sasa do lasa – pojawiają się jakieś epizody innowacyjne w politycznym kalendarzu – żeby przetrwać od wyborów do wyborów. Tymczasem reszta społeczeństwa trwa w anomii i atomizacji. Każdy sobie, każdy osobno dokądś zmierza, najczęściej do celów materialnych, czując się zignorowanym przez wspólnotę (i różne instytucje) oraz ignorując wspólnotę (i różne instytucje publiczne). Mówiąc prościej na ile to jest możliwe – kombinujemy na własną rękę.

Ucieczka od wolności

Komentarzy: 8 »
widok ograniczony

widok ograniczony

Negatywny obraz coachingu w Polsce to skutek działania nie więcej niż pięciu osób. Jednak ich postawa trafiła na podatny grunt celebryckiego show oraz działanie mediów – z jednej strony rządnych sensacji, z drugiej ferujących uproszczeniami. Wielu dzisiejszych dziennikarzy po prostu nie zadaje sobie trudu żeby przestudiować temat ale z gotową tezą pozyskują jedną, czy dwie informacje, odbywają jedną czy dwie (nierzadko telefoniczne) rozmowy i… już wiedzą… a potem oznajmiają światu prawdy jedyne i jedynie słuszne. Kto głośniej krzyczy albo w imieniu „ważniejszej” marki zabiera głos ten ma rację. Rzecz jasna świat coachingu również się scelebrytyzował. Z czego znany jest znany super trener rozwoju osobistego? Z tego, że jest znany. Ma milion pięćset sto dziewięćset i pół lajka.

Profesor Girard i Apokalipsa

Komentarzy: 3 »
mgła

mgła

Zmarł profesor René Girard wybitny Francuski antropolog pracujący w USA. Przełomowym dziełem Girarda był „Kozioł ofiarny” – rzecz o kulturotwórczej roli przemocy, o sile społecznej agresji, która wybucha by oczyścić grupę z jej win. Czym są grupowe grzechy? Ich przejawem bywa zaraza, plaga, bezrobocie, głód – nieszczęścia, które pustoszyły Europę i Azję, dawne cesarstwa i nowo podbite kraje.

Filmy listopadowe (rzecz jasna o Polsce)

Komentarzy: 3 »
mgła

mgła

Zamiast się jakoś zrelaksować, odpocząć w weekend zachciało mi się refleksji. Listopad tak nastraja i te mgły. Po długim czasie obejrzałem ponownie „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy – ekranizację dramatu Wyspiańskiego. Film miał premierę 9 stycznia 1973 roku.

Ekologia zmiany – coaching

Komentarzy: 6 »
sprawdzaj ekologię

sprawdzaj ekologię

Wyniki wyborów rozpalają emocje i przez najbliższe tygodnie ekscytacja będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Kto zostanie premierem, kto ministrem a kto wojewodą? Pojawi się litania nazwisk i choć większość z nich będzie dla większości elektoratu równie anonimowa jak tegoroczna laureatka literackiego Nobla, to jednak nie zabraknie komentarzy, hejtu i euforii.

Czy to coaching czy nie coaching? Zasada użyteczności

Komentarzy: 3 »
miszcz leci...

miszcz leci…

Użyteczność w coachingu dotyczy fundamentalnego pytania: czy to, co myślisz o danej sprawie a w efekcie to jak działasz – jest dla ciebie użyteczne? Dlatego miarą prawdy o twojej metodzie myślenia i działania jest skuteczność jaką uzyskujesz w osiąganiu swoich zamiarów a nie cudze opinie! To absolutnie kluczowy warunek! Nie to, co zaproponował jakiś super trener rozwoju osobistego, nie jego poglądy na szczęście zarabianie i skuteczność, ani nawet najbardziej humanistyczny system wartości – mają decydować o twoich wyborach lecz twoja osobista użyteczność.


    Stronę odwiedzono 1909657 razy