10/II. Jak nie wyjechać z Polski?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

10/II. Jak nie wyjechać z Polski?

Nieoczywiste myśli kota Ludwika

Przede wszystkim warto się zastanowić po co masz zostać? Emigracja lub choćby dłuższy wyjazd to ciężki chleb. Jako kot wielożyciowy i wiolowcieleniowy wiem coś o tym. Są takie miasta jak Berlin, Londyn, Barcelona, Nowy Jork, Bangkok, Kuala Lumpur i jeszcze setka innych, gdzie stosunkowo łatwo można się wtopić, zintegrować, zgubić, zaszyć. Można być obywatelem świata, przynajmniej przez jakiś czas, ale…No tak, zawsze jest jakieś „ale”.

Miasto, Kuala Lumpur, Budynek, Bliźniacze Wieże

Na twoje szczęście lub nieszczęście myślisz a nawet śnisz po polsku. To miejsce ukształtowało cię na dobre i na złe. Wszystkie te radości i fobie, jezusiczki i maryjki, rytuały i klechdy, krzyżackie miecze i partyzanckie oddziały, powstańcze zrywy i narodowe klęski, konfidenci i bohaterowie, wszystkie te opowieści zmieszane jak w bigosie smakują ci, gdyż twoje kubki smakowe zostały do nich przyuczone. Nie dlatego, że bigos jest taki smaczny, ale dlatego, że jest znany i odgrzewany w nieskończoność.

Rzeka, Woda, Polska, Krajobraz, Natura, Zima, Słońce

Więc jeśli przychodzi ci do głowy patriotyzm, słowo dziwne i niejednoznaczne, w zasadzie nieużywane, to warto się zastanowić, czym to u licha jest dla ciebie, dzisiaj? Czy przywiązaniem do bramek Deyny; opowieścią o Jurandzie ze Spychowa; pielgrzymką na Jasną Górę w ósmej klasie; twarzą Mikulskiego w mundurze Wermachtu; czołgiem 102; występem Polki w Eurowizji; Małyszem, Lewandowskim, Young Leosią; Sylwestrem marzeń; oscypkiem z żurawiną; wierszami Poświatowskiej; grafikami Gielniaka a może haftowaną serwetą babci; roladą, modrą kapustą, kluskami z dziurką i kompotem z truskawek?  

Kobieta, Biznes, Biznesu, Pracy, Młody, Komputer

Oczywiście są obwiązki wobec mamy, dziadka, dzieci; matura córki w przyszłym roku; kredyt na dom (po co budowaliśmy taki wieki); dobra praca w jakimś ZUS-ie, GUS-ie, KRUS-ie, CBOS-ie; sielankowe wiosny nad Bugiem; śnieżne zimy w Białce; kwitnące łąki nad Sanem, ale…

Zawsze jest jakieś „ale” i dlatego warto zmierzyć jak duże jest to „ale”…Gdyż „ale” nigdy nie maleje a zawsze rośnie tak długo jak pozostaje wątpliwością.

Twój kot Maniek  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.