Ład – koan

Gdy wszystko w sobie masz uporządkowane wówczas również na zewnątrz ciebie powstaje ład.

Wtedy zaczynasz rozumieć, że wszystko co ci się przydarza jest twoim wyborem. Po chwili również odkryjesz, że każda sytuacja, wszystkie momenty, absolutnie wszystkie, są nie tylko twoim wyborem, ale przede wszystkim twoim dziełem.

Wtedy także doświadczysz jedności z tym co wcześniej uznawałeś za wrogie, krzywdzące i obce, gdyż zrozumiesz, że również tamte doświadczenia wybrałeś, stawiając opór. Nie, nie temu co nieuniknione, lecz temu, co sam wybrałeś nieświadomie, doświadczając lęku. Lęk, to również wybór.  

Lecz na razie się tym nie przejmuj, nie bierz tego do siebie, nie staraj się pojąć za wszelką cenę. Wysiłek to również wybór, działanie o wielkiej mocy. Wysiłek to reakcja na opór. Gdy opór mija rzeczy dzieją się bez wysiłku.

Owszem, zwłaszcza te, które wcześniej uznawałeś za skomplikowane, mozolne i wymagające trudu. Inne miną bez echa, utracą dawny ciężar.

____________________________

inne koany

____________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.