anihilacja?

koan

Anihilacja – koan

– Ludzie dawniej byli źli czy dobrzy, tato?

– Według antropologów, synu, altruizm narodził się wśród ludzi jeszcze w czasach koczowniczych plemion, kiedy małe kohorty liczące kilkanaście osób przemieszczały się w poszukiwaniu wyżywienia i schronienia.

– Altruizm? – spytał.

– Bezinteresowność i wspieranie słabszych. Opłacało się żywić starszą osobę, powiedzmy trzydziestoletnią, gdyż ona przeżyła piętnaście zim więcej niż większość osobników w grupie. Miała zatem doświadczenia, które przydawały się młodszym.

­­– Trzydziestoletnią?

– Owszem trzydziestolatkowie w ludzkiej historii byli i w wielu krajach do dzisiaj są, starcami. Choroby, głód, marne odżywianie sprawiały, że ludzie starzeli się znacznie szybciej. Gdy najstarszy samiec zyskiwał dostatecznie dużo wiedzy i prestiżu – staruszków najczęściej porzucano. Nie byli już potrzebni natomiast stanowili balast dla wędrującej watahy.

– I wtedy ludzie stali się źli? – syn poprawił aparat oddechowy jakby nagle zaczął go uwierać.

– Kiedy grupy ludzkie zaczęły na masową skalę prowadzić osiadły tryb życia, jakieś 15 tysięcy lat temu według czasu słonecznego, pojawiły się nadwyżki a w ślad za nimi zjawisko, które ludzie nazywają chciwością. Chciwość synu rodzi zło. Pierwowzorem chciwości jest obżeranie się. Wynika ono z genetycznej pamięci komórek, które przez tysiące lat nie mogły przetrwać w ciele człowieka. Jest to pamięć lęku, głodu, zagrożenia i w efekcie rodzi pazerność. Humanizm to dyktatura człowieka nad innymi gatunkami a humanitarność to ograniczanie chciwości, czyli ich lękowego instynktu. Tak myślą ludzie, synu.

rewolucja neolityczna
rewolucja neolityczna

– Tato, dlaczego w takim razie ludzie nazywają nas humanoidami?

­– Nie nas, tylko swoje naiwne wyobrażenia o przybyszach z kosmosu. Ponadto nas nie widzą. Nie potrafią doceniać, co tam doceniać – dostrzegać – innych form życia. Dlatego wszystko im się wydaje podobne do nich samych.

–  Jak to – podobne? – zdziwił się.

–  Antropomorfizują, czyli uczłowieczają. Na przykład wybrane gatunki eksploatują w obozach zagłady i pożerają ich białko. Inne uczłowieczają starając się je podporządkować i nadać im swoje własne cechy. Tak postępują z psami, kotami, końmi, choć niekiedy również i te istoty pożerają.

– Dlaczego, wobec tego nie eksterminujemy tego gatunku, tato?

– W zasadzie czekamy już tylko na jedno zezwolenie. Sprawa się przedłuża, gdyż jest to jednakowoż przedsięwzięcie o dużej skali. Trzeba to dobrze zorganizować, synku.

–  A może po prostu wcisnąłbym, ten czerwony guzik, który mi pokazywałeś w razie wyższej konieczności.

­ ­– Ten z napisem „całkowita anihilacja? – tym razem ojciec poprawił aparat oddechowy i musnął czułkę telepatyczną jak to miał w zwyczaju, gdy zastanawiał się nad odpowiedzią. Po chwili rzekł energicznie wstając:

– Wiesz co, a wciśnij! Jakoś się wytłumaczymy. W końcu to i tak prawie przesądzone.

pokojowe współistnienie
pokojowe współistnienie homo sapiens

_____________________________________________

zapraszamy na spotkanie autorskie we Wrocławiu 

a także na całodniowy warsztat także we Wrocławiu

_____________________________________________

zajrzyj na stronę Instytutu Kognitywistyki

inne koany

dawniejsze koany

nasza księgarnia


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Zobacz interpretację tego koanu na 81tajemnic.pl

Interpretacja

Zamów "81 Tajemnic" w przedsprzedaży, a dostaniesz GRATIS e-booka (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.