Anioł – koan

Mar Ja Jo La pomyślała:

Anioł, choć jest tylko hipotezą a raczej naiwnym pragnieniem, któremu nadano kształt ludzki, nieco karykaturalny a nawet kiczowaty, anioł, a jakże – siedzi przy moim stole.

Co ciekawe nawet odbija się w lustrze. Wszak to nie wampir, którego lustro, rzecz jasna nie odzwierciedli. Ostentacyjnie rozpościera skrzydła. Piórami potrąca wazon. Huk. Zrzuca kamienną rzeźbę buddy i słoik z miodem. Huknięcie. Lepka maź. Tłuczone szkło.

Na dowód swej magicznej obecności kolejnym ruchem skrzydeł sprawia, że wazon, budda i słoik miodu wracają na swoje miejsca nienaruszone. I wszystko to – dzieje się w ułamku sekundy, tu i teraz, żadne tam – przed i potem. Wszystko jest teraz.

Anioł śmieje się i powtarza w mojej głowie to zdanie, jedno jedyne zdanie. Wszystko jest teraz.

____________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.