artysta

z Samarkandy

Artysta z Samarkandy – koan

Pewien artysta z Samarkandy o imieniu Safin, kamieniarz tak znamienity, że jego reliefy uchodziły za dar aniołów nie zaś za dzieło człowieka, miał sen. Śnił mu się inny artysta, także kamieniarz zwany Vilcanota z miasta Cuzco.

We śnie wspaniałe kolumny i rzeźby zwalały się jedna po drugiej. Miasto płonęło. Ludzie w błyszczących hełmach plądrowali domy. Ulicami płynęła krew. Vilcanota stał i bezradnie przyglądał się jak dzieła jego pradziadka, dziadka i ojca a także jego własnych rąk toczą się po bruku roztrzaskiwanie przez pijanych żołnierzy, którzy wrzeszczeli w nieznanym języku.

Następnego dnia Safin poszedł do meczetu, aby poradzić się mułły w sprawie przerażającego snu. Mułła dotknął siwej brody i rzekł:

– Wszystkie miasta upadną. Niektóre dźwigną się z ruin. Inne z woli Boga Jedynego na zawsze pokryje piasek i pył. Po wielekroć upadnie też Samarkanda i upadnie Cuzco.

Safin zakrył twarz zasmucony.

– Uprawiasz szlachetny i piękny zawód Safinie – kontynuował mułła. – Twe ręce potrafią obrócić zwykły kamień w relief. Niektórzy twierdzą, że z woli Najwyższego sami aniołowie kierują twoim dłutem, gdyż tylko Bóg Jedyny może dopuścić, aby powstały dzieła tak piękne. Dlatego wszystko należy do Boga i tylko w Jego mocy jest tworzyć i unicestwiać. Jeśli Jedyny zechce – twoje dzieła przetrwają długo, jeśli nie – znikną w jednej chwili.

­ – A zatem moja praca jest daremna – powiedział Safin.

– Wszystko jest daremne, jeśli nie ma w tym Ręki Boga Jedynego – stwierdził mułła.

Nocą Safin roztrzaskał wszystkie rozpoczęte reliefy w pracowni, wszelkie formy do odlewania sztukaterii, stępił dłuta i opuścił Samarkandę na zawsze. Dokąd się udał? Nie powiedział nikomu.

_________________________________________________________________

zapraszamy na unikalny warsztat do SOSNOWCA 2 grudnia

zapraszamy na Dekalog – Dialog (2.0) powtórzenie trzech pierwszych modułów w nowej, warsztatowej formie: 8 grudnia

 

__________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy do naszej księgarni

strona Instytutu Kognitywistyki

 


Koan na zamówienie od Macieja Bennewicza

Koan na zamówienie

Zobacz interpretację tego koanu na 81tajemnic.pl

Interpretacja

Zamów "81 Tajemnic" w przedsprzedaży, a dostaniesz GRATIS e-booka (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Newsletter
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.