błękit

Błękit – koan

Są tysiące odcieni błękitu. Pewien malarz przez dziesięć lat studiował je wszystkie i prawie każdy poznał.  – Mar Ja Jo La przeczytała na głos albo tylko pomyślała, że czyta, choć był to szept albo bezgłośna refleksja na skutek przeczytanego tekstu.

– Poznał wszelkie, którym nadano nazwy handlowe: błękit meksykański, lazur norweski, hiacynt andaluzyjski głęboki, szafir pustyni, indygo książęce, granat jasny morski, błękit jaspisowy, błękity szary, błękit wiosenny. Nieliczone nazwy i odcienie. Setki komponentów i tonów. Tysiące obrazów wielkich mistrzów. Oleje i gwasze. Tkaniny i faktury. Oryginały i reprodukcje. Muzea i galerie.

I wreszcie gdy postanowił namalować studium w błękicie – obraz swoich marzeń, obraz obsesję, wyłącznie błękity w tysiącu odcieni – namalował tylko jedną niebieską kreskę.

Potem ją zamalował na biało, namalował kolejną, rozpłakał się, upił i obrazu do dziś nie dokończył.

Co ciekawe – w ogóle przestał malować.

_______________________

inne koany 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.