blokada

Blokada – koan

Jeśli nie odblokujesz swojej męskości, ona cię zostawi. Może dla innego, może po prostu odejdzie zmęczona twoim bezruchem, autyzmem, sklejeniem, martwotą, impotencją.

Nie, wierność ani monogamia nie mają tu nic do rzeczy. Spójrz w lustro. Z pozoru facet a w środku przestraszony chłopiec. Czego się boi? Co napawa go tak okropnym lękiem?

Jest przerażony, że któregoś dnia ktoś, przypadkiem odgadnie, że ten chłopiec boi się innych chłopców, brzydzi się pająków, że ojciec wbił mu do głowy pogardę wobec męskości, że tak naprawdę jest niezdolny do miłości i nie godzien pokochania.

Czy to prawda? Obiektywnie, rzecz jasna, nie, lecz skoro tak twierdzi, skoro tak mocno to ukrywa, skoro się tego wstydzi, to w takim razie każdym centymetrem kwadratowym jego skóry wyłazi na wierzch niepewność, którą, owszem można ukryć pod grubą kurtką lub pod markowym garniturem, lecz każdy pies, każdy kot, każde małe dziecko wyczuwa na odległość ten dojmujący zapach lęku.

Więc jak sądzisz, ona go nie czuje?

_____________________________________________________________________

CERTYFIKOWANY MENTOR KOGNITYWNY

_____________________________________________________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.