Ból krzyża

koan

Ból krzyża – koan

– Jak dbasz o siebie, Marmurek?

– Nie wiem o co ci chodzi? Jak dbam? Kwartę piwa sobie stawiam przed sobą, miskę orzeszków słono-słodkich jak lubię, dobre pętko kiełbasy, czasem rybkę z frytkami i patrzę…gapię się, jem, znowu gapię, znowu podjem, popatruję, podgryzę i znowu patrzę, gapię się. Potem coś zjem i piwem popiję. A skąd takie pytanie wymyślasz ty, kuzynie Mieczysławie, Mietku drogi, kumotrze miły?

– Widzicie Marmurek, takie pytanie mi zadał, czarodziej z lasu, kiedym poszedł do niego, krzyż leczyć. – Odpowiedział Mieczysław.

– Krzyż was boli Mietku drogi? Do znachora leśnego chodzicie? Choryście?

– Nie żebym od razu chory był, kuzynie Marmurek ale łupie mnie, bom ciągle w robocie, znaczy się haruję, od ust sobie odejmuję, nieludzkim a krasnalim wysiłkiem targam, dźwigam, ciągam, szarpię, wlekę, dłubię, rąbię, pcham, tacham, ładuję, fedruję, pakuję, ryję, orzę… i kurde w krzyżu czasem mnie łupie.

– I co, ten czarodziej z lasu…maść jaką ci dał? – Spytał Marmurek.

– A gdzież tam, kumie. Opłatę wziął i tylko pytanie zadał: Jak dbasz o siebie Mruczku Mieczysławie, synu Mruczka Mariusza?

– I coście opowiedzieli kumie Mruczku, Mieczysławie drogi? Jak dbasz o siebie? – Spytał Marmurek.

– Nic, od razu przyszedłem do ciebie, kuzynie i pytam. – Stwierdził Mieczysław.

– No to mówię. Kwartę piwa sobie stawiam przed sobą, miskę orzeszków słono-słodkich jak lubię, dobre pętko kiełbasy, czasem rybkę z frytkami i patrzę…gapię się, jem, znowu gapię, znowu podjem, popatruję, podgryzę i znowu popatrzę.

– To chyba ja już wolę swoje – stwierdził Mruczek po chwili. – Wolę dźwiganie, szarpanie, dłubanie i fedrowanie. Jakoś mi nie pasuje to gapienie się i jedzenie.

– Ale widzie Mieczysławie, ja jeszcze przysypiam, jak sobie podjem i się pogapię. Może o to chodzi z tym dbaniem? No i krzyż mnie nie boli.– Stwierdził Marmurek.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.