Bóle

koan

Bóle – koan

O bólu głowy można by pisać bez końca. Jest ich tysiąc rodzajów. Migrenalne, zatokowe, szczękowe, bóle idące od ucha, od zęba, bóle z przewiania i z przegrzania. Bóle, które zdiagnozuje lekarz i on już wymyśli jak bardzo wredne jest to, co jest przyczyną bólu. Lekka padaczka, ciężka padaczka, zmiany miażdżycowe, nadciśnienie, niedociśnienie, zatrucie, tętniaki i jeszcze gorsze, te najgorsze, te, których nazwy nie wolno wypowiadać.

Może pan pójść do przychodni na Roentgena usłyszał znajomy od lekarza, (na Roentgena mieści się w Warszawie duży szpital onkologiczny z przychodniami) – ale tam trzeba pójść z tabletem albo dobrą książką, bo ma pan murowane osiem godzin czekania i to na pierwszą konsultację. A co dopiero badania? A gdzie leczenie?

Głowa, owszem boli zawsze z jakiegoś powodu. Są jednak tacy, rzecz jasna różni ezoterycy, altmedzi, magowie, jest ich całe mnóstwo, którzy twierdzą, że ból oznacza tęsknotę za miłością i tęsknotę za oparciem w drugiej osobie. Trudno im wierzyć na słowo, gdyż za jedyny dowód mają własne przekonania, żadnych badań naukowych, żadnej próby klinicznej na pacjentach. Nic tylko opinie, nienaukowe bzdury, dyletanckie głupstwa. Niektórzy, pewnie nieliczni, traktują swoje przekonania ze śmiertelną powagą, inni po prostu nabierają ludzi na swoje pseudoteorie.

Ból głowy oprócz pragnienia miłości i wsparcia oznacza, ich zdaniem, krytykowanie siebie, życie w lęku, poczucie, że jest się bezwartościowym. No cóż, opowiedziałem o tym znajomemu, którego często boli głowa. Rzecz jasna z wszystkimi zastrzeżeniami dotyczącymi nienaukowości tego rodzaju twierdzeń. Łyknął na moich oczach całą garść tabletek.

Jak zareagował? Wzruszeniem ramion. Może i tak – stwierdził – może to i prawda, ale czy sądzisz, że teraz powinienem wszem i wobec ogłaszać: Kto mi da wsparcie, kto mnie pokocha albo w ciągu kwadransa wymyślić sposób na wzrost poczucia wartości?

Poruszył przecząca głową zanim zdążyłem się odezwać.

Tabletki zadziałają w ciągu kwadransa a tego rodzaju porady nie. Dlatego biorę tabletki – stwierdził. I po w chwili dodał – jeśli chcesz mieć przyjaciół to dawaj im lepsze rady. Ludzie chcą szybkich rozwiązań i dobrych rad a nie kolejnej informacji, że coś jest z nimi nie tak.   

__________________________________________________________________________

NARZĘDZIA COACHINGU KOGNITYWNEGO

dwudniowy warsztat praktyczny

__________________________________________________________________________

ZROZUMIEĆ JĘZYK SNÓW – JĘZYK NIEŚWIADOMOŚCI

dwudniowy warsztat praktyczny

_________________________________________________________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.