chleb

Chleb – koan

Chleb to pożywienie, które chyba najbardziej zmieniło się na świecie. Teraz wszystko co kupujesz w piekarni jest w stu procentach pyszne a kiedyś cały wypiek mógł się nie udać. Zakalec, spalenizna, gniot. Chleb wyszedł zbyt suchy albo nie wyrósł.

Kiedyś wszystko było ryzkiem a teraz ryzyko przeniosło się na ulice. Wypadki drogowe są loterią, ale chleb już nie, woda też nie, choroby zakaźne w minimalnym stopniu, sąsiedzi obojętni, ale nie zamordują cię w nocy.

Kiedyś życie codzienne wymagało ogromnego wysiłku. Woda czerpana była ze studni, drewno z lasu. Trzeba było zwieść gałęzie a pnie porąbać. Węgiel był pioruńsko drogi, tak jak sklepowe jedzenie. Dach trzeba było samemu naprawić. Dziecko leczyć u zielarki. Ubranie zaszyć. Jedzenie, mycie, pranie, naprawy, leczenie, ogrzewanie – wszystko samemu, wszystko ręcznie.

No i co z tego, pytasz? Że marudzę? Co cię obchodzi jakaś woda? Jakiś chleb? Chleba prawie nie jesz? Wolisz pizzę i sushi? Że prawdziwe ryzyko to teraz na giełdzie jest albo w e-sporcie?  No nic, tak tylko mówię.

Ciekawe co będzie twoim zakalcem, kiedy będziesz stary? Bo widzisz w życiu musi się czasem coś nie udać, coś klapnąć jak ciasto na chleb. Bez prawdziwego ryzyka szukasz go w sztucznym świecie a to niedobrze. Dlaczego? Bo widzisz ten stuprocentowo smaczny chleb jest cholernie niezdrowy.  

_______________________________________

inne koany

_______________________________________

zapraszamy na nasze szkolenia


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.