Co to znaczy "lepiej"?

koan

Co to znaczy „lepiej”? – koan

– No więc dokąd? Przekonywano cię, że lepszy świat zaczyna się w twojej głowie i jeśli chcesz zmieniać świat najpierw powinieneś zmienić siebie. Zmieniłeś. Ale czy zmieniłeś się na lepsze? A co to znaczy „lepsze”? Lepszym być? Lepiej? Przecież świat wokół się nie zmienił, a jeśli to na gorsze?

Dla Dorosłych, Asia, Asian, Biznesu, Biznesmen

Przekonywano cię, że powinieneś porzucić wczoraj i jutro – być dzisiaj, być tylko tu i teraz. Jesteś. Ale co to znaczy być tu i teraz? Nie planować? Nie zastanawiać się nad celem? Nad opłatami, podatkami? Niczego nie chcieć? Nie chodzić do pracy, w której musisz i powinieneś tysiąc rzeczy wykonać na czas?

Przekonywano cię, że powinien doświadczać pełni a to możliwie tylko wtedy, gdy będziesz sam, sam na sam ze sobą, tylko ty. Zostałeś sam. Ale czy można żyć w pełni tylko dla siebie? Nie mając nikogo? Nie troszcząc się, nie martwiąc? No więc dokąd zdążasz, jeśli po prostu jesteś? Jeśli jesteś zmieniony na lepsze w gorszym świecie?

Pies, Podróży, Indie, Podróż, Dziedzictwa, Turystyki

­– Lepiej, drogi Adarsh oznacza odczuwanie spokoju, który niesie ukojenie i nie tworzy pytań, lecz przynosi odpowiedzi. Twoje imię Adarsh, oznacza ideał. Dlatego potrzeba doskonałości odpycha cię od spokoju i nie wiesz co to znaczy „lepiej”, bo zawsze odczuwasz niewystarczalność, niedoskonałość, ułomność rzeczy. Widzisz braki zamiast zasobności.

white concrete castle near body of water

Być tu i teraz oznacza zanurzenie w danej chwili, radość, którą przynosi jedzenie makaronu ryżowego z pomidorami, wiatr od morza i skrzeczenie zielonej papugi. Twoje drugie imię, drogi Adarsh to Ranjit, co znaczy zwycięski, ten który osiąga sukces. Czujesz się zmuszony do osiągania i nieustannej walki, poszukujesz zwycięstwa dlatego nie widzisz, że niczego nie można osiągnąć, nikogo pokonać, jeśli nieustannie jesteś przytrzaśnięty drzwiami w środku futryny. Nie możesz ani wejść, ani wyjść nie ma cię też na progu, gdyż ciągle się szamoczesz.

man portrait painting

Twoje trzecie imię drogi Adarsh Ranjit to Rahul, „zbliżający się do ludzi”. Imiona cię zdeterminowały, tożsamość nakreśliła twoją drogę. Czujesz, że musisz być z ludźmi. Z nimi walczysz, im udowadniasz swoją wspaniałość, dla nich się poświęcasz.

Zmień imiona Adarsh Ranjit Rahul. Idź do świątyni. Posyp głowę popiołem. Nakreśl nowe znaki na głowie. Poproś mnicha o błogosławieństwo i wróżbę. Zmień imiona a staniesz się inny. Wtedy pojawi się nowa odpowiedź: kim jesteś – i tym się staniesz.

­– A ty, jakie ty masz imię?

­– Mam na imię Paran, to znaczy życie.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.