Co to znaczy, że mnie kochasz?

koan

Co to znaczy, że mnie kochasz? – koan

– Kiedy kochasz to właściwie co masz na myśli? Namiętność? Pożądanie? Podniecenie? Czy może jakieś poetyckie frazy, które oznaczają tęsknotę, jedyność, przywiązanie? Iluż poetów w pijackiej ekstazie, iluż malarzy i wszelkiej maści artystów na haju wyznawało miłosne afekty a potem doprowadzali do rozpaczy i siebie i obiekty swych uniesień?

Miłość? Czyżbyśmy z seksualnego popędu zrobili sprawę tak skomplikowaną, że warto jej nadawać wyjątkowe znaczenie? Może z powodu dzieci, które potem się rodzą? Czemuż to mężczyźni, którzy nigdy nie zaznali erotyzmu, bo im nie wolno z powodu celibatu, lub ukradkiem kogoś kochali, pożądali, porzucili – mianują się ekspertami od miłości?

A może uzależnienie to miłość? Więź, której nie można rozerwać ze strachu, z powodu obowiązków, tysiąca spaw i setek powiązań, przywiązań, nawyków? A może to strach przed samotnością? A może pieśń wampira, który omotał swoją ofiarę złudzeniami jak pajęczyną? A może przyzwoitość, że nie wypada zostawić jakiegoś niedojdy? A może presja społeczna, którą przyswoiliśmy robiąc z niej własne, pompatyczne deklaracje o miłości i wierności? Lubimy mieć siebie samych za istoty prawe, moralne i uczciwe, w dodatku wierne i dobre.

Dlatego ja wolę – rzekł Broma Triste – codziennie pytać moją ukochaną czy mnie kocha i codziennie lub nawet kilka razy dziennie dopytywać – co znaczy, że mnie kocha? Co to znaczy dziś, że mnie kochasz? Żadne tam wczoraj, wtedy, kiedyś, gdy się poznaliśmy i przecież wiesz. Żadne: tak kocham albo ależ oczywiście lub co to za pytanie? Żadne tam wspomnienia, przyrzeczenia, obietnice, iluzje, aluzje, nadzieje, niedomówienia.

Dziś. Co to znaczy „dziś”, że mnie kochasz? Dziś!

I wtedy, gdy ją pytam, wtedy też sam się zastanawiam i sam odpowiadam jakbym mierzył temperaturę i ciśnienie, poziom cukru i hormony tarczycy, jakbym robił próbę wątrobową i test na covid. Co to znaczy, że ciebie kocham dzisiaj, teraz, w danej chwili, teraz – gdy pytam?

Odpowiedz. Odpowiedz sobie. Odpowiedz jej. Odpowiedz jemu. Odpowiedz.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.