czarownice

Czarownice – koan

– Czy czarownice są czarujące? Ależ skąd! Zazwyczaj są ciche a zwłaszcza te mądre i doświadczone kryją się przed oczami ciekawskich, Mikołaju. Zobaczysz je wszędzie, oczywiście jeśli umiesz patrzyć. Czarownice po latach prześladowań nie mają powodu, żeby afiszować się ze swoją tożsamością. Czarujące kobiety owszem, mają w sobie czar, ale z rzadka czarnoksięskie moce – zaśmiał się i przyjacielsko poklepał rozmówcę po plecach. Wstał i nalał herbatę ze starego samowaru, prawdziwy, cierpki czaj.

–  A wiedźmy? Kim są wiedźmy w takim razie, Wiktorze?  – Spytał rozmówca siorbiąc gorącą herbatę ze spodka ruskim zwyczajem.

– Ach, te nazwy. Przyjęło się, że wiedźma to zła czarownica, lecz kryteria zła i dobra tak są zmienne i ulotne, zwłaszcza dziś, że trudno jednoznacznie zakwalifikować jakąś czarownicę do grupy wiedźm lub jędz a inną do rusałek i nimf – odpowiedział.

– Lecz przecież coś decyduje o tym, że jedna osoba staje się wampirem – rozmówca zagryzł kostką cukru cierpką herbatę – inna zaś pomaga, wspiera, leczy?

– To tak, jakbyś mnie spytał, dlaczego jedna siostra jest otyła i gnuśna a druga, z tych samych ojca i matki, szczupła i pracowita. Jest milion czynników Mikołaju, ale gdybym miał wymienić najważniejszy to powiedziałbym, że wszystko zależy od zbuntowania.

– Zbuntowania? – zdziwił się.

– Owszem, od małej lub dużej rewolucji, którą przeżywa niemal każdy dzieciak. Od tego co zrobisz z buntem zależy po której stronie mocy się znajdziesz. Czy stłamszą cię i podporządkują, czy poczujesz się przegrany i wyszydzony, czy też wzrośniesz, uwolnisz się i poszukasz własnej drogi. Tylko nie pytaj mnie od czego zależy wzrost.

– To akurat wiem, drogi Wiktorze, wiem od czego zależy wzrastanie. To kwestia siły woli. Jedni folgują sobie, gnuśnieją, lenią się, gdy drudzy mobilizują, działają, podejmują decyzje. Rzecz sprowadza się do tego, czy robisz, czy nie robisz. Czary nic do tego nie mają, Wiktorze.

_______________________________________________________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.