Czas – koan

– Czas jest kobietą.

­ – Kobietą, matko? Z jakiego powodu kobietą? Dlaczego nie mężczyzną, który nieustannie gdzieś biegnie lub dzieckiem, które dorasta – spytał uczeń Pu sun, którego mistrz wysłał do czcigodnej Ann Ann shi z zaproszeniem na herbatę.

Ann Ann shi uśmiechnęła się szeroko i rzekła:

­– Ciało kobiety jest światem i świątynią zarazem. Rodzi życie. Mężczyźni nie są w stanie nawet wyobrazić sobie czym jest wzrastanie życia w życiu, ciała w ciele, ducha w duszy.

– Lecz przecież są na świecie dwie istoty sobie równe: mężczyzna i kobieta – stwierdził Pu sun.

– Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie jak odbiera świat żuraw nurkujący w głębinie jeziora? Czy potrafisz choćby w przybliżeniu zrozumieć świadomość kruka, który szybuje ponad lasem; poznać odczucia nietoperza; węch wilka; wzrok puchacza; słuch delfina?  

– Mogę zaledwie pomyśleć o tym lecz nie starcza mi wyobraźni aby postawić się na miejscu wilka lub delfina. Jednakże zastanawiam się matko z jakiego powodu miałbym tak uczynić? Pies to pies, kot to kot a człowiek to człowiek. – Stwierdził Pu sun.

– Nie możesz, nie powinieneś i daremne byłyby twoje wysiłki. Nigdy nie odczytasz obrazu z oczu sokoła i nie poznasz ścieżek wilka. Tak mężczyzna nie pozna krainy kobiety, świątyni świata, stwarzania życia, czasu który Ona powołuje do życia w każdym życiu.

– Przyznasz matko, że w takim razie również kobieta nie może poznać świata mężczyzny – Pu sun uniósł podbródek nieco wyżej.

– Nie porównuj, drogi Pu sun, wody do ognia. Nie oczekuj, że woda zrozumie ogień ani, że ogień pozna siłę wody. Czas jest kobietą a mężczyzna co najwyżej zegarem.

_______________

już niebawem premiera „81 TAJEMNIC


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.