ostatni koan

opata

Czterdziesty dziewiąty koan opata

– Co siódmy czwartek przez siedem lat wygłaszałem nowy koan. Dziś wygłosiłem czterdziesty dziewiąty. Moich koanów słuchało zgodnie z tradycją zawsze czterdziestu dziewięciu mnichów i nowicjuszy. Solennie przestrzegaliśmy tej zasady. Cztery tysiące osiemset dwoje uszu słuchało moich opowieści, mistrzu. Cztery tysiące osiemset dwoje oczu widziało moją postać, kiedy przemawiałem. Dwa tysiące czterystu jeden mnichów, a niektórzy po wielekroć, słuchało moich opowieści i kazań. Siedmiu odbyło odosobnienie, medytację i oczyszczenie zostając czcigodnymi lamami. Mój pierwszy koan brzmiał: Czym jest rzeka, gdy wyschnie? Mój ostatni, czterdziesty dziewiąty, był następujący: Gdy skończy się nieskończone, co zacznie się od nowa?

przebudzenie, iluminacja
przebudzenie, iluminacja

– I? – spytał mistrz.

– I nic, czcigodny mistrzu. Niestety nic. – Odpowiedział opat klasztoru.

– Jak to nic? – zdziwił się mistrz.

– Nic, żadnego przebudzenia, oświecenia, żadnego błogosławionego przekazu. Nic. Mnisi słuchali, cytowali, zastanawiali się, ale wciąż pozostawali zwykłymi mnichami poszukującymi iluminacji.

– W takim razie nic tu po mnie – stwierdził mistrz najwyraźniej zbierając się do drogi. Spakował miskę, zawiązał węzełek i ruszył w kierunku furty klasztornej.

– Jak to? – tym razem zdziwił się opat. – Odchodzisz mistrzu? Zostawiasz mnie?

– Zostawiam – odpowiedział. – Nie mam szans, żeby udzielać ci skutecznych nauk. Przegrałem z tobą w dniu, kiedy wygłosiłeś pierwszy koan. Kolejnych czterdzieści osiem tylko utwierdzało cię w tym, o czym myślałeś wypowiadając pierwszy.

– Jak to mistrzu? – ponownie zdziwił się opat.

– Bardziej ufałeś słowom i liczbom, czcigodny opacie niż ludziom, do których je mówiłeś. Dlatego słowa cię zwiodły a ludzie pozostali głusi. Nie słowa mówisz do ludzi lecz ludziom mówisz słowa…albo jakoś tak – mistrz machnął ręką jak macha się nie będąc pewnym własnych słów i…wyszedł za bramę.

____________________________

poprzednie koany

starsze koany

więcej o pojęciu koan

____________________________

zobacz również stronę Instytut kognitywistyki

wydawnictwo autobus i kanapa


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.