dbaj

Dbaj o miłość – koan

– Dbaj o miłość – powiedziała – to łatwo powiedzieć. Przecież sam stwierdziłeś nie tak dawno, że wzajemność w miłości to rzadkość. Jak praktycznie dbać o miłość, dziadku? Kiedy szukam szczęśliwej pary jedyna, którą znajduję to ty i babcia. Może to kwestia pokolenia? Może my, młodzi po prostu nie nadajemy się do związków?

UNIKANY WARSZTAT, WIĘCEJ INFO

­– W uproszczeniu są trzy obszary, w których spotykają się ludzie. Dam przykład z pieczeniem chleba. Jest mąka, zakwas, piec i umiejętność wyrabiania ciasta. Potem jest pieczenie. To jest poziom działania, przedmiotów, umiejętności. W udanej relacji trzeba się na tym poziomie ciągle spotykać. Trzeba mieć podobne nawyki i umiejętności w kwestii odkurzania dywanów, wyboru programów w telewizji, przyrządzania jedzenia, wydawania pieniędzy, wychowywania dzieci, sprzątania, uprawiania seksu i w tysiącu innych.

Lecz najpierw potrzeba odpowiedzi czy w ogóle posiadać dywany czy nie, oglądać telewizję czy nie, jak wychowywać dzieci, co gotować, co kupować a na czym oszczędzać i tak dalej? To poziom zrozumienia, myśli, analizy. Poziom drugi. Tutaj trzeba się spotkać najpierw i znowu w tym obszarze również potrzeba zgodności a może przede wszystkim na tym poziomie. Czy młócimy seriale, czy razem jeździmy w tym czasie na rowerze, czy może czytamy dzieciom bajki? A może kupujemy dzieciom gry i mamy je z głowy?

W przykładzie z pieczeniem chleba – to jest wybór przepisu. Decyzja czy dajemy cukier, czy chleb na zakwasie czy na drożdżach i odpowiedź – znowu wspólna i spójna – z jakiego powodu unikamy białego cukru i drożdży a mąka jest razowa a nie pszenna? Zrozumienie, wspólnota intelektualna, wiedza, analiza, spotkanie dwóch inteligencji – to poziom drugi. Bez tego ani rusz. Ludzie muszą się spotykać intelektualnie w związku.

– A trzeci? – Spytała.

– Trzeci poziom, od niego wszystko powinno się zaczynać, niestety często jest odwrotnie. Jest to obszar, w którym pada odpowiedz na pytanie: Po co to wszystko?

– Co masz na myśli mówiąc: Po co to wszystko?

– Po co to wszystko, te wszystkie starania, relacja, małżeństwo, związek, po co pieczemy razem chleb zamiast go po prostu kupić. Po co to wszystko i dlaczego akurat z tobą?

– Mało kto myśli w ten sposób dziadku.

– Dlatego mało kto tworzy udany związek.

____________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.