domy

Domy – koan

– Oglądałem w Internecie domy, mistrzu, domy celebrytów. Niektóre warte były nawet 300 milionów dolarów, inne dwa razy tyle. To niesprawiedliwe. Lubię niektóre filmy znanych aktorów, niektóre piosenki ale ich domy, ich zarobki, to przesada! – Stwierdził młody uczeń Yao li.

– Przesada, owszem – ­przytaknął mistrz Kan lu.

­– Czy nie trzeba by z tym coś zrobić, mistrzu, jakoś działać na rzecz równości? – Zastanowił się uczeń. – Za wartość jednego z takich domów można by wybudować dziesięć klasztorów podobnych do naszego, można by wyedukować tysiące dzieci i następne tysiące nakarmić. A w takim domu mistrzu, wielkości hotelu, mieszkają czasem dwie trzy osoby a niekiedy nawet jedna!  

– W znanej historii ludzkości istnieją tylko cztery sytuacje, w których różnice majątkowe między ludźmi się zrównują –  odpowiedział mistrz. – Są to: wojna, epidemia, rewolucja i kataklizm. Nie chciałbyś doświadczyć żadnej z nich.  

_____________

Introspekcja (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Domy – introspekcja – zapowiedź „81 Tajemnic”

Więcej o książce „81 Tajemnic” „ (kliknij w obrazek):

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81-front-890x1024.png

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.