druga porada w w kwestii czarowników

koan

Druga porada w kwestii czarowników – koan

Nie, no jednak nie mam dla ciebie dobrych wiadomości. Rozmawiamy sobie ale męczysz mnie niektórymi pytaniami. I co ja mam ci odpowiedzieć? Ciesz się, że jesteś krasnalem i w tej swojej krasnalowatości możesz się schować. Taki niedojrzały, naiwny i wciąż zagubiony.

Gdy zaczynasz widzieć szerzej i rozumieć więcej pojawia się ból. Iluzje pryskają. To moment nieprzyjemny. Bardzo nieprzyjemny lecz nieunikniony. Chciałoby się gnać do jakiegoś szczęścia, bogactwa, może nawet raju i wariacko pięknych sytuacji a tu…kolaps.

Dam przykład. Jeden mój uczeń, pewnego rodzaju podopieczny, zapytał mnie kiedyś, jak ty dzisiaj, o korzyści z tej całej samoświadomości. Przecież im więcej widzę i rozumiem, tym bardziej jestem przerażony – stwierdził. To już lepiej mi było browarek popijać, mecze oglądać, w fifę grać, niż tak wszystko analizować a potem rozumieć.

Jaka padła odpowiedź? Każdy budda pewnego dnia dostrzega cierpienie, chorobę, starość i śmierć. Potem zaczyna rozumieć, że wiele osób przyczynia się do cierpienia, bólu, starzenia i w końcu stają się nawet sprawcami śmierci innych ludzi. Ideologie, przekonania, indoktrynacje – znakomicie się do tego nadają. Potrzeba oczywiście głupoty, niewiedzy, zaczarowania iluzjami po stronie zindoktrynowanych.

Czarni czarownicy potrafią bez problemu przekonać ludzi do zadawania bólu, cierpienia a nawet zadawania śmierci używając nienawistnych słów. Powtarzają, powtarzają i powtarzają aż jad wsiąknie w zielone mózgi.

To potężne czary, więc albo schowaj się w swojej kransnalowatości, rozpuść się w infantylnej niewiedzy, nieodpowiedzialności, nieświadomości. Albo myśl samodzielnie. Na początku to boli a potem przechodzi.

Kiedy? Gdy przejdziesz na jasną stronę mocy lecz z tego miejsca zazwyczaj nie ma odwrotu. Czym jest jasna strona mocy? Och…sam się przekonaj. Możesz tam na chwilę zajrzeć.

Jak? Na chwilę. Na moment. Tylko we śnie.  


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.