duchy

Duchy – koan

– Porozmawiajmy o duchach. – Matka Ann Ann shi, mistrzyni i nauczycielka uśmiechnęła się wesoło.

– O duchach? – Zdziwił się mistrz Kan Lu.

– Tak, o zmarłych lecz także o tych istotach, które dla większości ludzi niemal zawsze pozostają niewidzialne. – Uzupełniła.

– A zatem nie ma o czym rozmawiać. – Mistrz Kan lu również odpowiedział wesołym uśmiechem. – Duchy to istoty nie tylko niewidzialne lecz przede wszystkim nierealne a zatem omamy, majaki, widma. Chcesz rozmawiać o widziadłach, chcesz wspominać naszych drogich zmarłych lub co gorsza nielubianych nieboszczyków? O czym właściwie chcesz rozmawiać, czcigodna matko?

– Ach lubisz się ze mną przekomarzać, lubisz. Czerpiesz jakąś chłopięcą przyjemność z droczenia się ze mną. Może to takie dziecięce zaloty w wykonaniu starego mnicha? – Ann Ann shi znowu parsknęła śmiechem.

Po chwili, przyglądając się z rozbawieniem jak Kan lu ociera łzy nie mogąc powstrzymać się od kolejnych wybuchów śmiechu, stwierdziła rzeczowo:

– Chcę po prostu wiedzieć, czy w czasie swoich samotnych wędrówek po górskich drogach, kiedy mamroczesz coś pod nosem, czy wtedy rozmawiasz z duchami, czy je widujesz regularnie? Mnisi z twego klasztoru mówią, że tak.

– Tak. – Odpowiedział mistrz Kan lu.

– I tylko tyle mi odpowiesz, mistrzu Kan lu, zwykłe „tak”? Widujesz duchy i tyle? – Matka Ann Ann shi spojrzała na mnicha wyjątkowo uważnie.

– Widuję ale to przecież tylko urojenia – zaśmiał się mistrz. – Ułudy, czyli wizje, inaczej halucynacje. Nie warto rozmawiać o przywidzeniach, tym bardziej, że gdyby to wyszło na jaw, powaga mego urzędu zostałaby zachwiana – mistrz zaśmiał się i dodał po chwili: – Religia religią, wierzenia wierzeniami, liturgia liturgią, klasztor klasztorem ale dziś w duchy nikt normalny przecież nie wierzy.

________

Introspekcja (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Więcej o książce „81 Tajemnic” „ (kliknij w obrazek):


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.