dysforia

koan

Dysforia – koan

– Dlaczego pomagasz temu durniowi? To kapryśny, dysforyczny człowiek, który nigdy nie będzie zadowolony z tego co dostaje.

– Dysforyczny? Nie znam tego słowa – odpowiedziała siadając na fotelu z kubkiem kawy w ręce.

– To skłonność do wyolbrzymiania sytuacji. Drażliwość, złość, rozżalenie, wybuchowość, zrzędliwość, rozdrażnienie, gwałtowność, reaktywność, zmienność. Jest tego mnóstwo.

– Coś jeszcze?

– Chcesz opis psychopatologiczny? Proszę bardzo. Człowiek dysforyczny czuje w stosunku do siebie naprzemienną złość albo litość. Często użala się nad sobą. Nie widzi rozwiązań. Negatywnie ocenia własną przeszłość i jeszcze gorzej przyszłość. Odczuwa brak perspektyw, dlatego często przerzuca odpowiedzialność na innych w nadziei, że rozwiążą jego problemy – odczytała definicję wymownie stukając w ekran smartfona.

– Nie wiedziałam. Dla mnie to po prostu był ktoś, kto potrzebował pomocy i tyle.

– Ten facet może się teraz do ma gać pomocy – wyskandowała – a nawet starać się ją wymusić prośbą, błaganiem, a jak to nie pomoże, to groźbą!

– Co w takim razie mam zrobić? Przecież nie powiem mu teraz, że się rozmyśliłam, bo moja przyjaciółka twierdzi, że jesteś dysforyczny.

– To powiedz mu, że jest durniem – zaśmiała się, lecz po chwili dodała poważnie – że cię wykorzystuje i że się na to nie godzisz.

– Zgodziłam się.

– Bo jesteś głupia.

– Nie dlatego, że jestem głupia. Zgodziłam się, bo mogłam. Zgodziłam się, bo chciałam. Zgodziłam się, bo mam. A on nie – spokojnie upiła łyk kawy.

– Co to zmienia?

– Mogę, ale nie muszę godzić się dalej. Daję, bo mam. Nie chcę, nie daję.

______________________________________________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszam do księgarni

strona Instytutu Kognitywistyki

______________________________________________________________________________________________________

niebawem szkolenie we WROCŁAWIU

oraz spotkanie autorskie WROCŁAW


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.