dystans

Kot Remigiusz i kobieta Leokadia

Dystans

Kot Remigiusz i kobieta Leokadia

***

Kot, Zwierzę Domowe, Koci, Zwierzę, Futro, Kitty, Wąsy

– Dystans, tak moja droga. – Rzekł kot Remigiusz do kobiety Leokadii i uniósł ogon jak mędrzec unosi palec, gdy ma coś ważnego do powiedzenia. – Mieć dystans, oto najważniejsze zadanie, które jednocześnie zdaniem nie jest, gdyż dystans oznacza również powściągliwość, rozwagę i refleksję, ale przede wszystkim spontaniczność. A czymże jest spontaniczność? – Rzekł i odpowiedział sam sobie nie czekają na reakcję Leokadii. – Spontaniczność dystansu sprawia, że naturalnie i bez wysiłku potrafisz być obojętna. Tak, tak – obojętna, chłodna, bezemocjonalna. Patrzysz. Widzisz. Doświadczasz. Młody kot biegnie nawet za komarem, ekscytuje go własny ogon, zwykły szmer płoszy, ale dorosły kot jest w dystansie. Nie traci energii na byle ćmę. Dystans sprawia, że dorosły kot staje się pragmatyczny. Pragmatyczny – powtórzył – oznacza, że wybieram drogi najprostsze i zawsze, zawsze znam drogę ucieczki, jak James Bond albo inny Jason Bourne. – Zaśmiał się.

Spojrzał wymownie na Leokadię, zadowolony ze swego porównania, ale ta nie zareagowała. Od dawna smacznie spała zwinięta jak kot pod grubym kocem.    


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.