dystans

Kot Remigiusz i kobieta Leokadia

Dystans

Kot Remigiusz i kobieta Leokadia

***

Kot, Zwierzę Domowe, Koci, Zwierzę, Futro, Kitty, Wąsy

– Dystans, tak moja droga. – Rzekł kot Remigiusz do kobiety Leokadii i uniósł ogon jak mędrzec unosi palec, gdy ma coś ważnego do powiedzenia. – Mieć dystans, oto najważniejsze zadanie, które jednocześnie zdaniem nie jest, gdyż dystans oznacza również powściągliwość, rozwagę i refleksję, ale przede wszystkim spontaniczność. A czymże jest spontaniczność? – Rzekł i odpowiedział sam sobie nie czekają na reakcję Leokadii. – Spontaniczność dystansu sprawia, że naturalnie i bez wysiłku potrafisz być obojętna. Tak, tak – obojętna, chłodna, bezemocjonalna. Patrzysz. Widzisz. Doświadczasz. Młody kot biegnie nawet za komarem, ekscytuje go własny ogon, zwykły szmer płoszy, ale dorosły kot jest w dystansie. Nie traci energii na byle ćmę. Dystans sprawia, że dorosły kot staje się pragmatyczny. Pragmatyczny – powtórzył – oznacza, że wybieram drogi najprostsze i zawsze, zawsze znam drogę ucieczki, jak James Bond albo inny Jason Bourne. – Zaśmiał się.

Spojrzał wymownie na Leokadię, zadowolony ze swego porównania, ale ta nie zareagowała. Od dawna smacznie spała zwinięta jak kot pod grubym kocem.    


Zamów najnowszą książkę!

Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.