fejk

Fejk – koan

– Fejk taki krąży, chyba fejk, że..

– Fejk? – Matka zdziwiła się wchodząc córce w słowo.

– Taka nieprawda, fałszywa wiadomość, ale sama nie wiem czy fałszywa, czy nie, nie chciało mi się sprawdzać. Nie w tym rzecz. – Odpowiedziała ale matka znowu jej przerwała.

– No to prawda czy nie? Zdecyduj się. Po co opowiadasz mi jakieś głupoty?

– Posłuchaj mnie wreszcie. Stwierdzenie jest prawdziwe, dość mocne i trafne, ale nie wiem, czy rzeczywiście zostało wypowiedziane w podanych okolicznościach. – Dziewczyna poirytowała się.

– No to mi nie opowiadaj jakichś głupot. Wszędzie trąbią żeby nie rozpowszechniać niesprawdzonych informacji z niepewnych źródeł. – Matka trzasnęła kubkiem o blat dla podkreślenia stanowczych słów.

– Boszszszze, posłuchaj mnie wreszcie zamiast tyle gadać. Sama nie wiesz o czym mówisz. Zanim w ogóle dowiedziałaś się o czym będzie mowa już masz do powiedzenia całą litanię. Z tobą jak zwykle. Już wiesz zanim w ogóle coś wiesz.

– No dobrze, w takim razie mów. – Matka spuściła z tonu. – Co tam za fejk masz mi do opowiedzenia?

– A wiesz co mamo, odechciało mi się. Kiedy masz coś fajnego, czy zajmującego do opowiedzenia drugiej osobie, chcesz się z nią podzielić, może podyskutować na jakiś temat a na wstępie słyszysz takie międlenie, jak twoje, to już potem nawet nie cieszy cię dalsza rozmowa. Wybacz.

– No już dobrze. Nie gniewaj się, powiedz, proszę – matka niespodziewanie przyjęła pojednawczy ton.

Córka wyszła z kuchni, po chwil zawróciła, stanęła w drzwiach, otworzyła aplikację w telefonie, odnalazła post i przeczytał beznamiętnym, monotonnym głosem:

– „Dajecie piłkarzom milion euro miesięcznie, a naukowcom 1800 euro. Szukacie teraz ratunku? Poproście Ronaldo i Messiego, niech oni wam teraz znajdą lekarstwo”. Autorką rozpowszechnianego cytatu miała być ceniona „hiszpańska biolog”. Zasięg grafiki szacowany jest na blisko 100 tys. wyświetleń. Mem ten okazał się jednak zwykłym fake newsem.

– Nie wiem kto, ten Rolando? Jakiś polityk? – Odpowiedziała matka wzruszając ramionami.


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie PIERW81_instrospekcja-1024x683.jpg
Fake news, czy zaproszenie do społecznej odpowiedzialności? – zobacz interpretację dzisiejszego koanu na 81tajemnic.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Powyżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.