pradziadów

geny

Geny pradziadów – koan

Poszukujesz wielu odpowiedzi. Całe szczęście. Niektórzy ludzie nawet nie zadają pytań. Co robią – pytasz? Żyją. Żyją lepiej lub gorzej wkomponowani w reguły systemu – trawią białko i węglowodany wcześniej pozyskawszy na to środki. Nie cierpią tyle bólu, głodu i chłodu a przede wszystkim nie doświadczają tyle lęków co ich pradziadowie i dziadowie. Tamci ginęli od epidemii, plag, wojen, głodu i chłodu.

Dzisiejsze lęki są iluzoryczne wobec ciągłego zagrożenie jak nie głodem to gwałtem, jak nie tyfusem to chłodem, którego doświadczały babcia Jagoda, prababcia Zofia i stryjenka Rózia. Dziadek? Zginął na wojnie. Jak pradziad, wujek i siostrzeniec. Albo w pańszczyźnianym, chłopim losie padł był na gruźlicę przy pługu. W ślad za nim koń. Żona w nędzy z czwórką dzieci poszła na wyrobek, w niewolę, żeby choć na kartofle zarobić. Gwałcona i bita w nędzy dożyła ledwie czterdziestki. Takie korzenie, takie geny.

kontrolujesz swoje życie? doprawdy?
kontrolujesz swoje życie? doprawdy?

Dlatego nie narzekaj tyle. Raczej zadawaj właściwe pytania. Jakie są właściwe? O, proszę – od razu lepiej. Pierwsze właściwe pytanie. Możliwe, że jest to pierwsze pytanie jakie przyszło ci do głowy od dawna, oprócz: Co zjesz na kolację? Albo Ile masz zadłużenia na karcie?

No i w końcu może po latach letargu zaczniesz coś robić z tym całym bałaganem, śmietnikiem jakim jest twoja codzienność. Wcale tak nie jest? To nie prawda? Masz porządek? Kontrolujesz swoje życie? Świetnie, w takim razie nie było rozmowy. Śpij dobrze. Dobranoc.

_________________________________________________________________________

zapraszamy na spotkanie autorskie we Wrocławiu

a także na całodniowy warsztat we Wrocławiu Tao i człowiek współczesny

_________________________________________________________________________

wcześniejszy koan

koany dawniejsze

projekt lotos zobacz


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.