głupota

Głupota – koan

– Mistrzu opowiedz nam czym jest głupota? – do mistrza Kan lu zwrócił się jeden z uczniów.

– Głupota? – Zastanowił się mistrz. – Głupota nie zna granic. Gdy wydaje ci się, że nic głupszego nie może się wydarzyć, że ktoś przekroczył już granicę śmieszności i błazeństwa zdarza się jeszcze coś głupszego. Na przykład lasy. Lasy oznaczają cud życia. Istnienie różnorodności gatunkowej. Tlen. Cyrkulację wody. Życie. Jednakże czysta głupota sprawia, że ludzie wycinają lasy, choć wcale nie muszą. Głupia chciwość. Zabijają zwierzęta dla czystej zabawy. Głupie okrucieństwo. Nie rozumieją skutków. Głupota niewiedzy.  

ZADZWOŃ, NAPISZ DO NAS

– Przecież stajemy się mądrzejsi, mistrzu. Mamy dostęp do nieograniczonej wiedzy, choćby przez Internet? – Spytał jeden z uczniów.

– Technologia i dostęp do wiedzy nie mają nic wspólnego ani z głupotą ani z mądrością.

– Jak to? –  Zdziwili się uczniowie.

– Można używać cudownych technologii by szerzyć nienawiść, by niszczyć innych ludzi, by produkować uzbrojenie na masową skalę, by z dzieci robić prostytutki. Można ponadto argumentować, że to słuszne, naturalne i potrzebne. A ludzie ufnie przytakną. Jest głupota bezkrytycznej bierności i głupota zła.

– Dlaczego zło jest głupie mistrzu?

– Głupiec nie zdaje sobie sprawy, że jego złe uczynki zawsze do niego wrócą, że wystrzelona przez niego rakieta w końcu zburzy jego własny dom, że zabite przez niego zwierzę wróci by pożywić się na jego kościach, że chciwie zdobyte pieniądze uśmiercą jego dziecko. Głupiec urzeczywistnia zło przez własną ignorancję.

_________________________________

WIĘCEJ INFO, KLIKNIJ

_______

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.