incepcja

Incepcja – koan

– Śniło mi się, że podchodzę do człowieka, w masce, takiej którą coraz częściej ludzie noszą teraz na ulicach, ten człowiek ma również na dłoniach lateksowe rękawiczki…

– No, to pewnie takie odreagowanie współczesnej sytuacji? – Wszedł jej w słowo. – I co było dalej? – Spojrzał na nią z zaciekawieniem.

– Gdy się zbliżyłam, człowiek, choć początkowo zdawało mi się, że jest w męskim ubraniu, nagle zdjął maskę i okazało się, że to ja! Zobaczyłam swoją twarz i powiedziałem do tamtej siebie: nie zdejmuj maski, bo przecież możesz mnie zarazić.

– Ciekawe…

– Ciekawe i mega, mega dziwne! A ta druga ja, ta która zdjęła maskę, mówi do mnie: ty również możesz mnie zarazić ale przecież na jedno wychodzi.

– Incepcja, dosłownie jak incepcja, taki film, znany.

– Incepcja? – Zdziwiła się.

– Nie widziałaś? Sen we śnie i tak w kółko. Nie wiadomo co jest snem a co prawdą? – Otworzył aplikację w telefonie i sprawdził. – Incepcja to od angielskiego inceptionpoczątek, albo rozpoczęcie może też znaczyć absorpcję, czyli absorbowanie a zatem…

– A zatem? – Przyjrzała mu się uważnie.

Absorbowanie moja droga, to również hipnotyzowanie i czarowanie – zaśmiał się dziwnie i po chwili dodał, uważnie się jej przyglądając. – Ale słowo to, może również oznaczać przyciąganie czyjej uwagi, pochłanianie a nawet porwanie. – Znów ten nienaturalny śmiech.

Spojrzała na niego zdumiona:

– Kim jesteś? Nie znam ciebie? – Zbliżyła się i wtedy mężczyzna a raczej postać, którą brała za mężczyznę zdjęła maskę. Był nią. Była nim. Patrzyła na siebie. – Nie chcę tego snu! Chcę się obudzić! Mam tego dosyć! – Krzyknęła.

– Gdy się obudzisz ja zniknę a może ty znikniesz? – Odpowiedziała tamta druga ona. – Skąd wiesz, która z nas zniknie? Chcesz zaryzykować? 


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży, a dostaniesz GRATIS e-booka (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie CIER81_instrospekcja-1024x683.jpg
Bohaterka koanu ciągle w swoim śnie (snach) ostatecznie spotyka tylko siebie, sądząc że już się obudziła. Tak przecież jest ze snem, który wszyscy akceptujemy jako śnienie – snem w nocy, snem dla wypoczynku. W nim wszystkie napotkane osoby, zdarzenia, historie, obrazy, symbole i znaki, są… – zobacz dzisiejszą interpretację.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Powyżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.