influence

Influence – koan

Influence to po angielsku wpływ albo inaczej impact, effect, control, leverage, sway, które to słowa można tłumaczyć również jako oddziaływanie, działanie a nawet sugestia i namowa.

Ciekawe, że aż tyle słów bliskoznacznych wyraża uzależniające relacje, którym chętnie poddają się rozliczne tłumy. Tłumy te, to przecież jednostki wsłuchujące się w infuenserów oraz influenserki, którzy na przykład doradzają, jak ubrać się modnie i tanio albo jaki kosmetyk użyć w czasie letnich upałów.

Owszem, ktoś, powiedzmy osiemnastoletnia osoba, może nie znać wszystkich kremów z filtrem, choć w typowym sklepie z kosmetykami na półce jest ich z piętnaście, każdy opisany, ale jedzenie?

Przecież nawet dziecko doskonale wie co mu smakuje. Co prawda może odżywiać się niezdrowo, lecz w tej kwestii wypowiada się dietetyczka nie zaś infuenserka. Ona zarekomenduje ci raczej super, megastylowe bistro z mikrofingerfudami i kaszą bulgur w sosie kaparowym.

Potrzebujemy zatem, liczeni w setki tysięcy folołersów, potrzebujemy infuenserów – wpływaczy, sugesterów, opiniotwórców, uzależniaczy – od tenisówek i filmów, restauracji i rodzajów herbaty, gier komputerowych i smartfonów, szkoleń motywacyjnych i jogurtów, proszków do prania i butelek dla niemowląt, win wytrwanych i wycieczek objazdowych do Toskanii.

Bez tego ani rusz. Bez tego jesteśmy niepewni, niezdecydowani, nieufni, bezradni, zagubieni. Bez sugestii jesteśmy niezdolni do świadomego wyboru. Lecz gdy po prześledzeniu infuneserskich porad możemy wreszcie ze spokojem powiedzieć, że kafelki w łazience mamy zgodnie z trendem a trampki w modne paski zaś rower, jak się należy holenderski, wyłowiony z kanału, a także najnowsze wydanie gry na xboxa – no wtedy, wtedy czujemy się sensowną częścią.

Częścią czego?

Jak to czego?

____________________________

inne koany

___________________________

zapraszamy na nasze lipcowe szkolenia i warsztaty


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.