inkoherentne ja

koan

Inkoherentne ja – koan

– Co to znaczy płynne, niestabilne inkoherentne Ja? – Spytała odsuwając tablet.

– A skąd ci to przyszło do głowy? – Spojrzał na nią kompletnie zaskoczony.

– Przeczytałam w takim artykule o osobowości z pogranicza, same trudne słowa, borderline i takie tam. Nadal nie rozumiem czym jest ta osobowość z pogranicza. Kiedyś pewien psycholog, u którego byłam na terapii powiedział coś takiego, że być może niektóre moje objawy i zachowania wskazują na osobowość z pogranicza. Chodziło mu o to, że ciągle się kimś ekscytuję a potem rozczarowuję, czy coś takiego. Ale ci psychologowie zawsze coś kręcą i w dodatku mówią niezrozumiałym językiem. A ty coś z tego rozumiesz? Płynne, niestabilne inkoherentne Ja?

­ – Nie mam pojęcia. Trzeba by sprawdzić w Internecie. Płynne co? – Kliknął myszką w przeglądarkę.

Niestabilne, inkoherentne ja. – Powtórzyła i także wklepała hasło w swoim tablecie. Po chwili odezwała się trochę rozczarowana:

– Jest tutaj setka artykułów albo i więcej, i każdy napisany jakimś dziwacznym językiem, nic nie rozumiem.

– Jeden gość napisał, że jest takie powiedzenie: Widzisz źdźbło w oku bliźniego ale nie widzisz belki we własnym oku. Tak postępuje wiele osób, broniąc się w ten sposób przed konfrontacją z własnym, niekorzystny obrazem, jednakże osoby z osobowością z pogranicza widzą jednocześnie belkę we własnym oku i belkę w cudzym a potem gotowe są wszystkim wydrapać oczy byleby nie widzieć tej cholernej belki. W końcu, gdy są ją już ślepe wydaje im się, że nigdy nie było żadnej belki. Rozumiesz coś z tego?

­ ­– Nie raczej, nie, to jakieś zbyt zawiłe. Belka? Źdźbło? Osobowość z pogranicza? A właściwie z pogranicza czego? – Zastanowiła się.

­ – Może chodzi o to, że jak ktoś sobie czasem robi sznyty dziubasku, tylko się nie denerwuj, albo przypala się petem, to wtedy jest na granicy wytrzymałości? Może chodzi o nastroje, że raz w górę raz w dół a może…

– Nie denerwuję się ale zawsze mi musisz przypominać, że coś jest ze mną nie tak, tylko dlatego, że kiedyś z rozpaczy zrobiłam coś głupiego. Jesteś potworem.

– Przecież sama zaczęłaś ten temat, dziubasku.

– Tylko nie nazywaj mnie dziubaskiem to cholery! Tysiąc razy cię prosiłam, żadnych dziubasków. No i widzisz, znowu doprowadziłeś mnie do szału. Robisz to specjalnie. Jesteś potworem, po prostu jesteś potworem!

– Ależ dziubasku…przecież jeszcze przed chwilą lubiłaś, kiedy mówię do ciebie zdrobniale…

– Prosiłam cię! Mogę tysiąc razy cię prosić a ty swoje! Tylko nie dziubasku, ty głupi skuryw*nu! Nie dziubasku! Nieeee dziu ba skuuu!!!      


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.