interferencja fal

Interferencja fal – koan

– Co sprawia, że fale energii znoszą się lub wzmacniają, mistrzu? –  Spytał pewien uczeń widząc jak mistrz Kan Lu wrzuca kamienie do stawu.

Robił to z wprawą choć był już niemłody. Niekiedy puszczał kaczki. Wtedy kamień skakał a mistrz cieszył się jak dziecko gdy podskoków było pięć a nawet siedem. Starannie wybierał płaski kamień i z wprawą rzucał. Niekiedy też, gdy woda się uspokajała, brał dwa kamienie i ciskał je w przeciwnych kierunkach.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Imię mistrza oznacza Moc Słowa choć tego dnia wyjątkowo długo milczał bawiąc się kamieniami. Dopiero po chwili powiedział:

– Gdy wrzucę kamienie w dwóch różnych kierunkach fale uderzą w siebie, powstanie małe tsunami lecz gdy wrzucę kamienie jednocześnie obok siebie – fale się wzmocnią i popłyną w jednym kierunku. Jedna drugą napędza.

– Jak wygłuszyć falę mistrzu? Falę, która jest niepotrzebna, energię która zakłóca lub niszczy? Jak zagłuszyć destrukcyjną falę? – Spytał uczeń.

Mistrz podniósł średniej wielkości czarny kamień a potem ujął w dłoń sporej wielkości biały, kilka razy większy od czarnego. Najpierw wrzucił do stawu czarny kamień a dopiero po chwili biały, większy.

– Co widzisz? – spytał ucznia.

– Biały kamień wzbudził większą falę.

NAPISZ, ZADZWOŃ

­– A zatem rozumiesz, musisz być większym kamieniem. Większy kamień – większa fala. Większa fala połyka mniejszą. Jednakże największą sztuką jest bycie kamieniem i ślizganie się na falach. Kamienie potrafią również latać, mój uczniu, latać i skakać – rzekł i wyjątkowo zręcznie puścił kaczkę płaskim kamieniem.

Kamień odbijał się długo – siedem, osiem razy.

________________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.