Ja, na scenie życia – koan dla Agnieszki

Jeśli życie jest sceną, to rzecz jasna odgrywam jakąś rolę – pomyślała. – Lub, co gorsza, wiele ról. W takim razie – co jest pieprzonym teatrem? Politycy; kraj, w którym żyję; jakieś korpo; jakiś kapitalizm; religia; księża; inni aktorzy?

Co rusz trafia się jakaś książka z teatralną metaforą Życie i jego reguły, Życie jako gra, W co grają ludzie, Teatr życia codziennego. Widocznie coś w tym jest? Gra? Udawanie? Życie na pokaz? Maska?

Ale, ale, kto w takim razie pisze scenariusz? Owszem, jakiś burmistrz, czy innym minister, demiurg lub demon daje środki na teatr, ale czy przypadkiem ja sama nie piszę i sztuki, i roli? W takim razie jaka to sztuka? Dramat? Tragedia? Komedia? Wodewil? Operetka a może farsa?

A demiurg? Kim jest? Kto bawi się mną jako inspicjent, reżyser, główny aktor, właściciel teatru?

Po tych rozważaniach i pytaniach zadawanych samej sobie – zasnęła zmęczona.

Gdy się obudziła spostrzegła ze zdziwieniem, że znajduje się w garderobie teatralnej. Kostiumy na wieszaku, rząd żarówek wokół lustra, szminki, puder, peruki, stare afisze. Nagle z głośnika umieszczonego nad drzwiami odezwał się kobiecy głos. Tabliczka z napisem Inspicjent zaczęła pulsować.

– Za pięć minut wchodzi pani na scenę, proszę się przygotować.

Na scenę? Za pięć minut? Jak to? Przecież nigdy w życiu nie grała żadnej roli. Zaszła jakaś pomyłka. Okropna pomyłka. Gdzie ja jestem? – Powiedziała na głos, lecz nikt jej nie odpowiedział.

Po chwili głośnik zaskrzeczał i kobiecy głos znów się odezwał:

– Dwie minuty do wejścia.

Wstała. Spojrzała na suknię, którą miała na sobie. Jaką rolę miała zagrać, jaką kwestię wypowiedzieć? Nie miała pojęcia. Pustka w głowie. Co robić?

– Minuta. Zapraszam za kulisy.

Nie mam wyjścia – pomyślała. – Będę improwizować – powiedziała na głos i wyszła, sama nie wiedząc dokąd idzie.

_____________________________________________

inne koany

_____________________________________________

DISCOVERY COACHING – ZMIANA OSOBISTA W PODRÓŻY


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.