jakich pytań nie wolno zadawać?

Jakich pytań nie wolno zadawać? – koan

– No dobrze, powiedziałaś, że chcesz się przygotować do egzaminu z mojego przedmiotu, z Nauki o Człowieku. Co chcesz powtórzyć? – Spytał profesor.

Soleá otworzyła gruby zeszyt, wyjęła zakładkę i rzekła:

– Czcigodny mistrzu, dziś chciałabym zająć się tematem: Jakich pytań nie wolno zadawać?

Ludziom – uzupełnił profesor.

Jakich pytań nie wolno zadawać ludziom? – Soleá poprawiła wypowiedź jednocześnie przytakując profesowi, jakby grała na pianinie.

– Widzę, że bierzesz byka za rogi. – Ucieszył się mistrz. – Profesor Manfred Czcigodny, który zazwyczaj egzaminuje z tego przedmiotu lubi drążyć ten temat. Oj, lubi on przycisnąć egzaminowanych do muru, lubi przepytać w tę i z powrotem. W męskich klasach odpada u niego co najmniej połowa uczniów.

– A w żeńskich, mistrzu?

– Też połowa – zaśmiał się.

– Dlaczego profesor Manfred Czcigodny tak upodobał sobie ten temat? – Soleá spytała niewzruszona żartami profesora.

– No cóż, to żadna tajemnica, Manfred był przez ludzi więziony i torturowany. Uszedł z życiem właściwie wyłącznie przez przypadek, no i rzecz jasna, dzięki swemu sprytowi. – Rzekł mistrz.

– Opowiedz mistrzu – zaciekawiła się Soleá – nie słyszałam o tym.

– Najpierw pozbawiono go mocy. Nie tylko zabrano mu amulety ochronne oraz inne duperele, bez których dobry czarownik w gruncie rzeczy może się obyć, lecz przede wszystkim odebrano mu przyszłość.

– Przyszłość? – Spytała.

– Oczywiście dobry czarownik również bez przyszłości może się obyć, a nawet powinien, ale groźba dekapitacji, czyli obcięcia głowy poskutkowała. Manfred zaczął się bać, że po utracie głowy bezpowrotnie utraci również duszę. Kiedyś magicznych, palono na stosach a potem, któryś z nas, wydany na męki wyznał, że groźniejsze jest gwałtowne ścięcie głowy. Dusza wtedy nie odradza się lub nieskończenie długo błąka, zagubiona.

– I co stało się dalej, mistrzu? ­– Twarz dziewczyny zarumieniła się.

– W chwili, gdy Manfred zorientował się, że jego lęk o przyszłość odbiera mu moc, nagle oprzytomniał i wtedy…

– I wtedy? – Soleá niecierpliwiła się, gdy mistrz z upodobaniem robił te swoje pauzy.

– I wtedy człowiekowi, który go torturował zadał pytanie, którego ludziom zadawać nie wolno. – Odpowiedział mistrz.

– I co się wtedy stało?

– Człowiek padł jak rażony piorunem a Manfred uciekł. Odtąd pytania, których nie wolno zadawać ludziom, to jego konik. A zatem, moja droga, jakich pytań nie wolno zadawać ludziom? – Profesor uśmiechnął się od ucha do ucha.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.