Janusz i mechanizmy obronne

Janusz i mechanizmy obronne – koan

– No i mam nadzieję, że teraz wreszcie rozumiesz, Janusz, że wszystkie mechanizmy obronne są potrzebne.

– Mechanizmy obronne? – Zdziwi się Janusz.

– Owszem, Januszku, mechanizmy obronne osobowości i uzależnienia – dodał.

– Znaczy się co? – Janusz przetarł oczy i wyprostował się nagle, jakby w telewizorze podali, że teraz będzie 1000 +, dajmy na to, od Wielkanocy.

– Znaczy się Janusz, że jeden gościu, na ten przykład, dla przykładu takiego, dużo papla, dzwoni po ludziach, wysyła wiadomości a drugi w romantyczność ucieka, serduszka, misie, zachodzące słońca rozsyła, do tego memy z ładnymi wierszykami. A trzeci maluje pokój. Czwarty śpi, pije i trzeci raz ogląda piąty sezon „Przyjaciół”, bo mu dzieciństwo przypomina. Każdy robi coś po swojemu żeby uciec od lęku i niepewności. A ty Janusz pijesz browarki i grasz na konsoli aż do padnięcia. Jak się ockniesz na chwilkę, to lęk jest tak silny, że znowu grasz, Janusz. I znowu te browarki. A twoja mamuśka relanium łyka, jak kaczka kamienie. A twoja żoneczka, uwieszona spódnicy swojej mamusi.

– No i co? – Dopytał Janusz.

– Rzeczywistość, tak czy siak, wróci, Janusz. Wróci i ci przypier*li. – Tym razem diabeł nie wytrzymał i zaśmiał się, jak to diabeł, demonicznie i gardłowo.

– I co? – Janusz jakby nie dowierzał, a może nie rozumiał co diabeł chce mu przekazać.

– Jajco! – Diabeł zarechotał. – Trzeba będzie spłacić rachunki, Janusz. Ile byś się nie naoszukiwał, ile byś się nie nawypierał, rachunki przyjdą. Te fizyczne i te metafizyczne, Janusz.

– I to ma być rada? To ma być jakieś wsparcie, kurde! – Janusz rzucił paczką chrupek w ekran komputera, na którym wyświetlił się diabeł.

– Tak Januszku, bo ja nie diabeł jestem, tylko anioł, bo widzisz prawdziwy anioł jest jak diabeł. Matka ci nie powie, żona ci nie powie, terapeuta ci nie powie ale anioł prawdę ci powie. Przestań ćpać, przestań chlać, przestań grać, przestań się oszukiwać, przestań wciskać sobie kit! Obudź się Janusz! – Znów śmiech. Demoniczny. Ostry. Gardłowy. Nagle cisza. Głucha cisza. Dopiero po chwili diabeł z telewizora znów się odezwał.

– Dobrze, teraz wersja bardziej anielska. Chłopie, zajmij się swoim życiem. Okaż miłość, tak miłość, tym których kochasz. Upieczcie razem ciasto. Włącz film familijny. Idź na spacer i pokaż dzieciakowi rozkwitające gałęzie. Wyszczotkuj psa. Zajmij się Januszek, głupia mendo, życiem! Albo jeszcze bardziej ci dopier*lę. Rozumiesz, Janusz? Takie przesłanie taoistyczne, mam dla ciebie, anielskie takie, Janusz.       


Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży, a dostaniesz GRATIS e-booka (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie mech81_instrospekcja-1024x683.jpg
Wszyscy – bez wyjątku – jesteśmy jak nieoszlifowane i niedoskonałe deski. Trochę zadarte, trochę chropowate, z sękami, gdzieniegdzie wyszczerbione, czasem nadgniłe lub przeżarte przez korniki. To wynik naszej indywidualnej historii życiowej – zobacz cały tekst na 81tajemnic.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów. Powyżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.Obrazek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.