jaskółki

Jaskółki – koan

– Jaskółki zwiastują kolejny deszcz. Latają nisko. W nocy pewnie będzie burza. Deszcz, choć głośno dudni w szyby i w dachy – wycisza. – Zadarł głowę patrząc w popołudniowe niebo.

NAPISZ DO NAS, ZADZWOŃ PO WIĘCEJ INFO

– Zwróciłeś uwagę, że ludzie, zwłaszcza latem potwornie hałasują. Nawet nad wodą albo na leśnej działce ani chwili ciszy. Kosiarki, silniki, piły, dmuchawy, klaksony, ścigacze, skutery. Kto może ten krzyczy. – Przyglądała się jaskółkom jak on.  

Po chwili dodała nie doczekawszy się reakcji z jego strony: – Nawet na górskim szlaku. Nawet na ścieżce w lesie. Na spływie rzeką. Jest jak w markecie harmider, przepychanka, wyścig do kasy, chociaż w lesie, póki co nie ma kas. –  Spojrzała na niego i kontynuowała. On milczał.

– Ludzie rozmawiają przez telefony na głos jakby tylko oni byli na świecie. Jakby ich rozmowa była najważniejsza dla wszystkich w okolicy. Dlaczego tak krzyczą? Z jakiego powodu tak hałasują?

– Z niepokoju. Przeraża ich wszystko, czego nie znają, czego zaledwie się domyślają – odpowiedział nie odrywając wzroku od ptaków.

– A my, my jesteśmy inni? – spytała.

– Tak – odpowiedział po chwili – my się nie boimy. My wiemy. Dlatego od kwadransa wpatrujemy się w lot jaskółki.

___________________________

inne koany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.