Jestem zdrowa

Jestem zdrowa – koan dla Eweliny

– Nie dość że wszyscy jesteśmy wariatami to jeszcze wszyscy jesteśmy chorzy – zaśmiała się matka Ann Ann shi.

– Jak to? Podniosły się głosy z sali. – Dlaczego tak mówisz matko? To zbyt mocne stwierdzenie!

– Na przykład ty, droga Xin Xin yu, masz dwójkę dzieci, dziewczynkę i chłopca. Gdybyś teraz miała rozejrzeć się po swoich znajomych, zakładając, że twojej dzieci są już dorosłe i posłuchają twojej rady, kogo zarekomendowałabyś córce na męża, kogo na żonę dla swego syna? – Spytała mistrzyni Ann Ann.

Xin Xin yu wydęła policzki i przewróciła oczami. Po sali rozszedł się szmer a potem śmiech. W końcu Xin Xin rozłożyła ramiona w geście bezradności.

– Oczywiście jako rodzice możemy być zbyt wymagający lecz w chwili, gdy mielibyśmy zarekomendować naszym dzieciom kogoś zdrowego, przyzwoitego, dobrego, spokojnego, uczciwego; osobę, która dobrze sobie w życiu radzi a jednocześnie gwarantuje szczęśliwe pożycie – w takiej chwili czujemy się bezradni. Nie dlatego, że wśród naszych przyjaciół, sąsiadów lub krewnych nie ma przyzwoitych osób lecz dlatego, że nie ma idealnych!

Po sali rozeszło się westchnie czy to zdziwienia, czy też ulgi. Matka po chwili przerwy kontynuowała:

– Współczesna psychiatria i psychologia ustaliły kanon zdrowia psychicznego. Jeśli twoje halucynacje zgadzają się z halucynacjami lekarza, co więcej, uznaje on je za naturalne i zgodne z obowiązującymi przekonaniami, wtedy jesteś zdrowa. Ale uważaj, jeśli lekarz lub psycholog nie podzielają twoich halucynacji zostaniesz uznana za chorą a nawet niebezpieczną.

Uczestnicy rozglądali się po sobie jakby próbowali ustalić kto z nich jest zdrowy na umyśle a kto chory.

– Twoja babcia, droga Nan Nan liu, czyż nie została uznana z starą wariatkę? – Spytała matka Ann Ann shi. – Dziewczyna w środku sali przytaknęła twierdząco. – Czyż nie twierdzono, że ma demencję i jest upierdliwą, starą zrzędą, która zmyśla i opowiada o dziwnych zwidach? – Dziewczyna znów przytaknęła. – Czyż nie było tak, że żaden klasztor żeński ani przytułek, ani dom opieki, ani szpital nie chciał jej przyjąć? – Znów skinienie głową. – Tymczasem w naszym klasztorze od pięciu lat ta stara, otępiała wiedźma ma się znakomicie.  

Na sali rozszedł się śmiech. Zebrani poklepywali się po udach wskazując palcami miejsce, w którym siedziała opisywana staruszka.

 – Uprawia ogród, udziela cennych rad młodszym a jej wróżby, tak wróżby i wizje są cenione przez mieszkańców wioski, gdyż niemal zawsze się sprawdzają. To, co było wariactwem, okazało się błogosławieństwem. Wmówiono nam w książkach, w telewizji, w oficjalnych wykładach, że jest norma i dewiacja, zdrowie i choroba, normalność i wariactwo.

Czy 57 letni król poślubiający w majestacie prawa, w obecności dworu i biskupów, 13 letnią dziewczynkę jest zboczeńcem i pedofilem, czy pomazańcem bożym, który zakłada nową dynastię ku chwale swej ojczyzny? Czy kapłan błogosławiący broń, z której odbędzie się rzeź niewinnych zwierząt, nikomu nie potrzebna, bo przecież nie będą zabijane z głodu, czy jest upośledzonym dewiantem, czy wspaniałym duchownym? Czy kobieta wysyłająca swego syna na wojnę w obcym, odległym kraju jest wspaniałą matką, która wykształciła syna na żołnierza, czy nikczemną morderczynią? Zostawiam was z tymi pytaniami. Sami musicie rozstrzygnąć czy jesteście zdrowi czy chorzy. – Matka Ann Ann shi rzekła i opuściła salę wykładową.   


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS2-1024x734.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów.
Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

www.81tajemnic.pl/konkurs

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81_instrospekcjaIDEAL-1024x683.jpg
Kto jest naprawdę zdrowy? Kto jest ok?
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
Kup „81 Tajemnic” w przedsprzedaży

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.