Jeszcze lepiej

Remigiusz i Leokadia

Jeszcze lepiej

Remigiusz i Leokadia

***

– A dzisiaj, dzisiaj powiedzmy coś takiego co sprawi, że będziemy jeszcze bardziej szczęśliwi. – Zaśmiała się. – Czytałam, taki artykuł – stwierdziła Leokadia – w którym był mowa, że nie należy ludziom mówić, że mogą, czy też mają, stać się szczęśliwi, bo to ich w jakiś sposób deprecjonuje, a nawet udepresyjnia.

– Więc co należy ludziom mówić? – Zaciekawił się kot Remigiusz.

– Że mogą być jeszcze bardziej szczęśliwi! To im należy mówić! – Leokadia stuknęła w klawiaturę akcentując ostatnią frazę.

Jezioro, Ścieżka, Pole, Łąka, Turyści, Góry, Horyzont

– No ale przecież nie są – kot pokręcił głową. – Często nawet nie zadają sobie pytania co to jest szczęście a co dopiero czy są szczęśliwi? Kto na co dzień zadaje sobie pytanie o szczęście? Ludzie liczą raty kredytu albo ile zaoszczędzą na paliwie kupując 12 groszy taniej na litrze, a nie czy są szczęśliwi.  

El, Pracować, Pracownik, Ręce, Konsument, Człowiek

– Tym lepiej, że nie zadają sobie pytań o szczęście, stwierdza autor tego artykułu, jakiś super ekspert… jeśli nie wiedzą w co wierzyć i kim są, tym chętniej uwierzą, że mogą tego mieć więcej. Możesz mieć więcej czegoś o czym nie wiesz czy to w ogóle masz, ba…nie wiesz nawet czy to w ogóle istnieje! Dlatego można ludziom wmawiać, że mogą mieć czegoś więcej, coś może być jeszcze lepsze, możesz coś kupić jeszcze taniej, bawić się jeszcze weselej i oni w to uwierzą, choć nie mają pojęcia co to znaczy „jeszcze lepiej”. Lepiej niż co? Wszystko co jest lepiej, w porównaniu do tego co jest teraz, jest „lepiej”. – Zaśmiała się.

Kot, Pet, Koci, Zwierząt, Futro, Wiskery, Smutne Oczy

– A jeszcze taniej może oznaczać taniej o pięć złotych – westchnął kot. – Tańszy o pięć złotych kilogram mąki to już coś, ale tańszy o pięć złotych czynsz za mieszkanie to prawie nic. Tak myślą ludzie, choć to wciąż to samo pięć złotych – westchnął Remigiusz.

– No więc sam widzisz. Wszystko to kwestia proporcji i punktu odniesienia. Załóż ludziom kagańce i obroże a potem je zdejmij a jaskrawo odczują co to znaczy „lepiej”. I jacy będą zadowoleni!

– No muszę powiedzieć – zaimponowałaś mi Leokadio. – Rzekł kot i przewrócił pazurem stronicę Jacquesa Derrida „O duchu”.


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.