Już wiem

Już wiem – koan dla Łukasza

– Wiedzieć, to znaczy zdobyć informacje. Nauczyć się. Poznać. Zrozumieć. Lecz przecież nie o wiedzę ci chodzi droga Nan Nan lin. – Matka zaśmiała się jak szczebiotliwie dziecko i dotknęła czule dłoni dziewczyny.

– Co to znaczy zrozumieć, matko? – Spytała Nan Nan.

– Prawdziwie rozumiemy tylko wtedy, gdy czujemy się całością. Rozum racjonalny, ten surowy mężczyzna w naszej głowie najpierw nas karci a potem chłoszcze krzycząc z odrazą: „Kiedy to wreszcie zrozumiesz?! Dla twojego dobra, głupia dziewczyno, muszę cię ukarać!” – Ann Ann shi znowu zachichotała jakby powiedziała coś wyjątkowo śmiesznego.

– Co to znaczy czuć się całością? Całością czego, matko? – Znów spytała.

– Zamknij oczy i przez chwilę pomyśl o swoje rodzinie. Najpierw o matce, potem o młodszych siostrach. Pomyśl o ojcu i bracie, który jako jedyny z was uczy się w mieście. Pomyśl o mieście, w którym mieszka, ciężko pracuje i uczy się na inżyniera w nadziei na lepszy los. Pomyśl o swojej wiosce. A teraz o klasztorze na wzgórzu, teraz o górach, wśród których mieszkasz. Przenieś swój umysł do ukochanych zwierząt, którymi się zajmujesz pomagając naszemu weterynarzowi, panu Czu. Przywołaj swoją ulubioną kotkę. Przypomnij sobie nauczycieli w szkole, dzięki którym tak wiele umiesz. Przypomnij sobie minione lato, kiedy wioskę ominął tajfun.

– Ogromnie wiele. Przeogromnie – wyszeptała dziewczyna wciąż mając zamknięte oczy. Po jej policzkach popłynęły łzy.

– Jesteś wszystkim, tym co teraz widzisz i co przeżywasz w danej chwili i tym, co przeżyłaś kiedyś. A to jest tylko ułamek całości. Maleńka kropla jak twoje łzy. Jesteś połączona z całością jak twoje łzy połączyły się z ziemią, jak ziemia łączy się z naszymi jeziorami i groblami, stawy z rzeką a rzeka z morzem, morze staje się częścią oceanu. Już rozumiesz Nan Nan lin? Jesteś wszystkim i jednocześnie częścią. Kiedy łączysz się z całością możesz być dowolną częścią całości. Kim chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. Poczuj całość. Na tym polega zrozumienie. Wystarczy sekunda aby zrozumieć, choć niektórzy potrzebują na to wielu lat, inni, w jednym życiu, nigdy nie dostąpią zrozumienia.

– Od czego to zależy matko? – spytała Nan Nan.

– Pamiętasz jak uczyłaś się pływać? Wystarczyła jedna sekunda byś pojęła, że ciało nie tonie. Pamiętasz jak uczyłaś się jazdy na rowerze? Wystarczyła jedna sekunda byś pojęła, że potrafisz utrzymywać równowagę. Pamiętasz jak uczyłaś się jeść pałeczkami? Wystarczyła jedna sekunda by uczynić z nich szczypce. Setki powtórzeń, wiele upadków i jedna sekunda. W tej jednej sekundzie zapomniałaś, że się boisz upaść, utonąć, upaprać jedzeniem. Nie byłaś zalęknioną częścią. Byłaś całością.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie KONKURS-1024x683.jpg

Weź udział w konkursie. Napisz swoją interpretację tego koanu i wygraj „81 Tajemnic” z dedykacją i autografami autorów.
Poniżej możesz zapoznać się ze skróconą interpretacją koanu, autorstwa Adama.

www.81tajemnic.pl/konkurs

Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81_instrospekcjaIDEAL-1024x683.jpg
Koan dla Jarka „Już pamiętam o latarce” – zdaniem Adama.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie introspekcja-1024x902.jpg

Zamów „81 Tajemnic” w przedsprzedaży (kliknij w obrazek)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie preorder22-1024x768.jpg
Kup „81 Tajemnic” w przedsprzedaży

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.