kiełbasa

koan

Kiełbasa – koan

Zimno. Zimno jak diabli. W dodatku wieje. Wieje jak diabli. Od restauracji do restauracji. Na rynku. Rynek ogromny. Restauracji ze sto a może dwieście. Tu na rynku i w przyległych uliczkach. Wszędzie tłumy choć to środek tygodnia. Może dlatego, że jest tak zimno. Tu grzane piwo, tam grog, tu ciepłe zakąski. Wieje. Wieje, jak diabli. Nawet szalik na twarzy nie pomaga. A stopy jak lód.

Menu. W menu samo mięcho. Golonka, zraz, kotlet, bitka, stek. Jadłospis. Żur, kiełbasa, karkówka, żeberka, devolay, schabowy. Karta dań. Mielony, sznycel, filet, pulpet, roladki, pieczenie. Mięso. Mięso pieczone, duszone, smażone w panierce, w cieście. Szaszłyki, kotlety, bigosy. Mięcho. Mięso. Białko. Ciało. Zwierzę. Istota. Życie.

Był głodny. Wszędzie mięso, kiełbasa, pieczeń, kotlet. Mięso. Białko. Ciało. Mięśnie. Życie. Zwierzę. Tysiące zwierząt. Umarło.

*

I nagle poczuł, że zwariował, dosłownie odjęło mu zmysły, oszalał. Może z powodu głodu albo z zimna. Z przejmującego chłodu. Wiało jak diabli. Przenikliwy ziąb. Nagle usłyszał potworny ryk zwierząt, które niegdyś żyły a teraz stały się sznyclem, wątróbką, pulpetem, kiełbasą.

A potem zobaczył ich korowód idący przez rynek i nie potrafił tego obrazu powstrzymać. Wymazać. Szły smutne. Szły na rzeź. Jedynym powodem ich życia były sznycel, kaszanka, kiełbasa, kotlet.

Poczuł skurcz żołądka. I wtedy przypominał sobie, że każdy człowiek w drodze do raju, tuż po śmierci napotka zwierzę i ono decyduje o jego dalszym losie. Jeśli był dla zwierząt okrutny sam stanie się zwierzęciem a potem sznyclem, kiełbasą, karkówką.

Upadł na kolana czując silny skurcz. Ktoś próbował go podnieść. Ktoś inny pytał czy na coś choruje? Powtarzał tylko: Wszędzie mięso, kiełbasa, pieczeń, kotlet. Mięso. Białko. Ciało. Mięśnie. Życie. Zwierzę. Tysiące zwierząt. Umarło.

_________________________________________________________________________

zapraszamy na unikalny warsztat do SOSNOWCA

_________________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy do naszej księgarni

strona Instytutu Kognitywistyki


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.