klątwa

ojca

Klątwa ojca – koan

– Ostatnio często śni mi się ojciec, mistrzu. Mój ojciec od dawna nie żyje – westchnął Min sun.

­– Coś cię niepokoi w tych snach? – Spytał Kan lu.

– Mój ojciec był okrutnikiem, czcigodny mistrzu. – Odpowiedział Min sun. – Wyżywał się na nas, dzieciach i na swojej żonie, naszej matce. Ponadto był, przykro to powiedzieć, w końcu mówię o własnym ojcu – Min sun chrząknął – był również nieudacznikiem. Właściwie nic nie osiągnął. W końcu my, jego synowie, musieliśmy spłacać jego długi.

– I to właśnie śni się tobie po nocach, czcigodny uczniu? – Spytał mistrz.

– To dziwne. Śni mi się, że ojciec wtrąca się w moje dzisiejsze sprawy. Drwi ze mnie, naigrywa się, wyszydza mnie a potem złośliwie coś psuje.

– Co na przykład? – Mistrz uważnie przyjrzał się Min sunowi.

– W ostatnim śnie naprawiam wrota do naszej sali zgromadzeń. Pięknie wyszedł mi spaw na starych zawiasach, które pękły. Jestem zadowolony. Wtedy ojciec podchodzi i wielkim młotem rozbija zawias krzycząc, że źle to zrobiłem. Co ciekawe mistrzu, rzeczywiście poprzedniego dnia spawałem drzwi. W nocy miałem sen a wieczorem, następnego dnia okazało się, że spaw pękł. Rzecz jasna z mojej winy. Powinienem lepiej się przyłożyć. Zdemontowałem więc drzwi, odkręciłem zawias, poprawiłem spawy i teraz wszystko jest już w porządku. Ale sen pozostał. Jak proroctwo. Jak klątwa.

– No cóż, sam rzekłeś, czcigodny Min sun. Dopóki nie uporasz się z klątwą twego ojca, nie zaznasz spokoju. – Stwierdził Kan lu.

– Jak tego dokonać mistrzu? – Spytał młody mnich.

– Jest tylko jeden sposób, jaki znam. Musisz znaleźć co najmniej trzy powody do wdzięczności wobec ojca. Trzy szczere powody i okazać wdzięczność jego duchowi. Moc klątwy może znieść tylko moc dziękczynienia.


Ale o co chodzi? (skrócona interpretacja tego koanu) na „81 Tajemnic” (kliknij w obrazek)

Ale o co chodzi? :) – skrócona interpretacja koanu Duchowa turystyka

Więcej o książce „81 Tajemnic” „ (kliknij w obrazek):

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 81-front-890x1024.png

Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.