oliwia

koan

Koan dla Oliwii

We śnie przyśniło się drzewo, drzewo, które gada. A mówiło tak:

„Pewnie wiesz Oliwio, że twoje imię pochodzi od drzewa oliwnego. Drzewa te są tak stare, że najstarsze z nich mogą pamiętać czasy Mieszka Pierwszego a niektóre sadzono w czasach Chrystusa i faraonów. Nawet 6000 lat temu uprawiano już gaje oliwne. Drzewo oraz owoce mają od zarania ludzkości ogromne znaczenie. Z owoców powstaje oliwa – nektar bogów i niezliczone potrawy, kosmetyki i lekarstwa. Drzewo oliwne zdobi, leczy, karmi, ogrzewa, upiększa a jego liście oznaczają zaszczyt i chwałę. Bóg Jahwe przyobiecał Żydom drzewo oliwne w Ziemi Obiecanej, dlatego w biblii wymieniane jest aż 138 razy, od pierwszej do ostatniej księgi.

Imię każdego człowieka, Oliwio, jest błogosławieństwem. Wielu nie pamięta o tym jak ważne jest imię. Jest bowiem posłannictwem, oznacza talent i powołanie. Dawne ludy wierzyły, że dziecko nie pojawia się na świecie przez przypadek, lecz zawsze w jakimś celu. Jest darem dla rodziców, ale również ich nauczycielem. Imię nie jest nadawane przez ojca i matkę, lecz przychodzi do dziecka od pradawnych bogów, aby stało się drogowskazem, wyznaczało drogę, którą dziecko ma iść przez życie.

Zatem spytaj swego imienia a będziesz wiedziała, dokąd podążać ścieżkami życia. Imię nigdy cię nie zwiedzie. Imię zna prawdę o tobie”.

_________________________________________________________________________

już niebawem WROCŁAW

będziemy też z książkami na konferencji „O edukacji inaczej” WROCŁAW PAWŁOWICE

_________________________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy tez do naszej księgarni


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.