halucynacje

koan

Koan o halucynacjach

W żar rzucił garść piołunu i jeszcze czegoś, jak to mag, czyli czarnoksiężnik. Ogień buchnął tak wysoko, że jego uczeń aż podskoczył na niewygodnym zydelku, na którym siedział.

– Długo by można rozważać z jakiego powodu niektórzy ludzie są tak uparcie niezmienni – powiedział.  – W zasadzie to bez znaczenia. Nie wyjaśnisz tego i już. – Wskazał ręką na opasłe tomy, od których ugięły się półki. – Tęgie głowy próbowały i nic – stwierdził mieszając w kociołku. – A teraz wypij.

Podał uczniowi odrobinę wywaru na łyżce jak podaje się lekarstwo albo sos do posmakowania.

– Będę miał halucynacje? – uczeń najpierw przysunął wargi do łyżki a potem nagle cofnął.

– Od barszczu? – zdziwił się mag.

– Myślałem, że to specyfik, to znaczy eliksir czy coś w tym rodzaju. Te zioła i w ogóle…– uczeń podrapał się po głowie po czym spróbował zupę. Mlasnął, spróbował jeszcze i stwierdził – pyszny, można dodać odrobinę soli i będzie akuracik.

– No sam widzisz – mag napełnił miski. – Nasłuchałeś się o naparach i czort wie o czym jeszcze i uwierzyłeś w te brednie, bo jesteś człowiekiem. Znaczy się jesteś jak większość, z jednej strony łatwowierny, z drugiej uparty i zawzięty. Jednym słowem zastygły, niezmienny sztywniak.

– Pyszne – uczeń nałożył do miski kopiastą łyżkę ziemniaków, które zaróżowiły się od barszczu i wtedy spostrzegł, że na glinianym rancie usiadł maleńki gnom, nie większy od palca. – Oszukałeś mnie mistrzu, jednak mam halucynacje – stwierdził. – Dosypałeś bielunia albo innego ziela do zupy.

– Skąd taki pomysł? – zdziwił się mag.

– Widzę skrzata w zupie.

– To go zgoń – zaproponował mag. – Gdy go niechcący pożresz, to będziesz miał przechlapane w całym jego plemieniu. Nie dadzą ci żyć.

– Nie ma skrzatów. To halucynacja – uczeń przełknął kartofle z barszczem i przetarł oczy.

– Są, bo je widzisz – stwierdził mag arbitralnie. – Wytłumacz mi skąd wiesz, że to co widzisz jest prawdą a nie halucynacją albo odwrotnie, udowodnij, że to co widzisz jest halucynacją a nie prawdą?

_________________________________________________________________

niebawem spotkanie autorskie we Wrocławiu, zapraszamy

a także całodniowy warsztat także we Wrocławiu – zapisz się, przyjdź koniecznie 

_________________________________________________________________

wcześniejszy koan

koany sprzed lat

kołczołan?


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.