kamień

i piasek

Koan o kamieniu

Pomiędzy ziarnkami piasku leżał kamień. – Właściwie jest tym samym czym każde ziarno – pomyślał – tylko większy. – Nim się rozkruszy i rozpadnie na miliony kawałków upłyną tysiące lat. Setki, tysiące, miliony, miliardy, biliardy, tryliony – uderzeń.

Rozejrzał się dokoła. Jak okiem sięgnąć widział niezliczone łachy piasku a wśród nich niepoliczone kamienie.

kamienie jak okiem sięgnąć
kamienie jak okiem sięgnąć

Znał tę opowieść. Jeden kamień ułożony na stole będzie kamieniem znaczącym, wyjątkowym, jedynym. Docenisz jego prążki, barwę i wypolerowane przez czas krawędzie. Będzie być może kamieniem pamiątkowym, wyjątkowym, być może nawet darem, w każdym razie symbolem. Ten sam kamień wśród miliarda innych, podobnych przestanie istnieć.

A życie? – zastanowił się. Życie zwierząt hodowanych na rzeź znika jak ziarno piasku na plaży, lecz to samo życie, choćby burego kota, przeniesione do domu człowieka nagle stanie się wartością, kot przyjacielem, niemal człowiekiem, a nawet bardziej niż człowiekiem. Kimś arcyludzkim, powiernikiem samotności, wsparciem w cierpieniu, wierną obecnością bez ryzyka zdrady.

A życie człowieka? A spotkanie dwojga ludzi? Czyż nie jest fenomenem jak spotkanie dwóch ziaren piasku na pustyni? A upływ czasu? Jedno istnienie, czy wiele powrotów? A jeśli wiele – to czym jest starość? A jeśli tylko jedno istnienie, to w takim razie starość jest rozpaczliwym pożegnaniem.

demiurg? bóg?
demiurg? bóg?

I czyżby jakiś bóg, jakiś demiurg, wszechmocny kreator zarządzał ruchem każdego ziarna, stuknięciem każdego kamienia o kamień, drogą każdego pojedynczego człowieka, każdym jego krokiem, dzięki któremu trafia na drugą istotę, właśnie w tym a nie w innym momencie?

Zaśmiał się i rzucił przed siebie znalezionym przed chwilą kamieniem. Czyżby zmienił tym samym losy wszechświata?

__________________________________________________

zapraszamy niebawem na spotkanie autorskie i warsztat do Wrocławia

zajrzyj na stronę Instytut Kognitywistyki 

zapraszamy również stronę coaching dao

__________________________________________________

poprzednie koany

koany sprzed lat

więcej o koanach i kołczołanach


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.