matka puma

koan

Koan o matce pumie

Puma majestatycznym krokiem przeszła obok szakala. Spojrzała na niego i ledwie odsłoniła kły. Jej ogon lekko zawirował. Szakal postąpił tylko krok do tyłu i zamiast uciec w te pędy stał i bezczelnie patrzył na wielkiego kota. Puma przyjrzała się mu uważnie i prychnęła. Z początku cicho, jakby to wąż syczał, lecz nagle dźwięk zmienił się w gardłowe buczenie zakończone głośny fuknięciem jakby skała oderwała się od zbocza. Szakal skoczył jak oparzony i tym razem odbiegł dobre kila kroków. Dopiero, gdy zorientował się, że puma potrzebuje co najmniej dwóch susów by go dopaść powiedział:

– Jesteś złą matką. Cały dzień cię nie było. Już miałem pożreć twoje maleństwa. Miałaś szczęście a ja pecha, że wróciłaś właśnie w tej chwili. Za moment miałbym dobrą ucztę – szakal parsknął i zaszczekał dając znać swoim jak jest bezczelnym i odważnym samcem.

– Jestem dobrą matką, polowałam, aby nakarmić młode – puma rzeczowo odpowiedziała, bacznie przyglądając się szakalowi.

­ – I co by ci przyszło z twojego polowania gdybym pożarł młode? – Zaśmiał się szakal i zatańczył swój szakali piruet wokół własnego ogona na znak tryumfu. Jednak zanim dokręcił obrót poczuł przeszywający ból na karku.

Najedzonej pumie wystarczył tylko jeden sus. Dopadła szakala. Wpiła pazury w jego kark i jednym kłapnięciem paszczy przegryzła tętnicę na szyi. Potem dwoma kęsami oderwała szakali łeb i splunęła krwią z obrzydzeniem na ziemię. W końcu polizała łapę i pysk jakby nagle krew szakala jej posmakowała.

– Nigdy nie wchodź między pumę i jej dzieci, kundlu – powiedziała okrążając drgające jeszcze ciało szakala. –  Dzieci! – zawołała. – Maleństwa, chodźcie się pobawić! Mam dla was świeżutką padlinę pewnego kundla.

___________________________________________________________

już niebawem zapraszamy do KIELC  na spotkanie coachingowe

a także do KATOWIC na spotkanie autorskie

oraz do WROCŁAWIA  na warsztat i spotkanie autorskie

___________________________________________________________

inne koany

starsze koany

zapraszamy tez do księgarni 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.