odpowiedź

koan

Koan – odpowiedź

– Nie, nie i nie.

– A właściwie, dlaczego nie? Przecież nie proszę ciebie o coś niezwykłego. Skąd ten nagły upór i stanowczość?

Zastanowił się. Nie wiedział. Gdy przez chwilę się zastanowił i zadał sobie pytanie, dlaczego właściwie tak bardzo się uparł – nie znalazł odpowiedzi. Potarł czoło. Nie miał pojęcia. Może dlatego, żeby dać jej odczuć, że ma inne zdanie? Może dlatego, że miał od rana zły humor? Być może dlatego, że niemal zawsze się z nią zgadzał? Dlaczego nagle odkrył, że nie chce być uległy? Może w gruncie rzeczy jej nie lubił? Może nie lubił siebie takiego miłego, uległego, przytakującego?

– Dobrze, zgadzam się – powiedział po długiej chwili milczenia.

– Teraz nagle się zgadzasz? – spojrzała na niego zaskoczona. – Nie rozumiem, przecież dosłownie przed chwilą stanowczo zaprzeczałeś? Skąd ta nagła zgoda? Trudno za tobą nadążyć.

Znów się zastanowił. Może ona rzeczywiście ma rację? Nie wiem czego chcę. Reaguję. Odpowiadam, ale nie ma we mnie aktywności, inicjatywny, chęci do działania. Po prostu odpowiadam. Najczęściej mówię „tak” ale nie wiem z jakiego powodu, nie wiem nawet dlaczego miałbym powiedzieć „nie”.

– Więc? – spytała po chwili. – Jak zdecydowałeś?

– Nie wiem – odpowiedział.

odpowiedź
odpowiedź

_______________________________________________________________

poprzednie koany

więcej o tym temacie

koany sprzed lat

_______________________________________________________________

zapraszam na stronę księgarni

a także na Instytut Kognitywistyki


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.