odpowiedź

koan

koan oświeconego

Przeczytał w sieci o potwornościach jakich dopuszczali się Belgowie w Kongo w XIX wieku. W niesłychanej skali bestialstwa odrąbywanie rąk i nóg dzieciom stało się codziennością. Szukając dalej natrafił na artykuł o mordach jakich dopuszczali się Francuzi a także polscy legioniści na Haiti tłumiąc powstania niewolników na przełomie XVIII i XIX wieku. W lawinie bezeceństwa gotowanie ludzi żywcem było codziennością. A potem znalazł artykuł o potwornościach jakich dopuszczali się Japończycy w czasie okupacji Korei w XX wieku. Obdzieranie ludzi żywcem ze skóry było codziennością.

Kolejny artykuł dotyczył zbrodni dokonywanych przez Niemców na Żydach w Białymstoku w 1941 a potem w czasie całej wojny. Następny – mordów w Algierii dokonywanych przez Francuzów w latach 50. XX wieku. Kolejny Australijczyków na Aborygenach a następny Chińczyków na Tybetańczykach. Czytał całą noc. Nad ranem zapłakał z bezsilności choć uważał się za twardziela. Rano wziął wolne w pracy.

pytanie i sto odpowiedzi
pytanie i sto odpowiedzi

*

Poszedł do księdza i opowiedział jak ogromny żal i jak wielką złość czuje. Spytał:

– Czym jest miłosierdzie?

Usłyszał:

– Synu bóg jest miłosierny, jednakże ludzie obdarzeni wolną wolą są grzeszni. Módl się.

Poszedł do rabina i spytał:

– Czym jest człowieczeństwo?

Usłyszał:

– Synu, bóg sprawdza naszą wiarę. Jest srogi, ale sprawiedliwy. Nie poznasz jego zamysłów. Módl się.

Poszedł do mułły i spytał:

– Czy istnieje miłość i dobro?

Usłyszał:

– Synu, tylko prawdziwy i jedyny bóg jest miłością. Żaden człowiek nawet nie zbliży się do dobroci boga. Módl się.

Poszedł do imama i spytał:

– Dlaczego istnieje zło i źli ludzie?

Usłyszał:

– Synu, to wina szatana. Módl się.

*

Poszedł do popa i do szamana, do szeptuchy i do bokora, do profesora etyki i do buddyjskiego lamy, do roshi zen i do guru. Pytał. Czy istnieje sprawiedliwość? Czym jest dobro? Czym jest zło? Dlaczego bóg dopuszcza do cierpienia i bestialstwa? Czy istnieje kara? Kim są ludzie? Pytał, dlaczego? Jak to możliwe?

Po wielu dniach, dziesiątkach pytań i odpowiedzi usiadł w domu na krześle. Był tak zmęczony i skołowany, że siedział w bezruchu przez wiele godzin. Nic nie jadł, nic nie pił, z nikim nie rozmawiał. Zaniepokojona rodzina wezwała lekarza, księdza, przyjaciela z lat dzieciństwa i wreszcie matkę z odległego miasta. Z każdym odmówił rozmowy.

I gdy wreszcie wyszedł z domu. Przypadkiem w oknie wystawowym księgarni z przecenionymi książkami, których nikt już nie chciał, zobaczył tomik poezji: Nie ma odpowiedzi. Julia Hartwig. Wszedł. Pospieszenie otworzył tomik na chybił trafił i przeczytał na głos.

Daj spokój

Czego nie dowiedziałaś się dotąd 
już się nie dowiesz
Ostatnie pytanie zadane będzie właśnie tobie

*

– Kupuje pan? – spytała sprzedawczyni uprzejmym głosem nieco zaniepokojona klientem, który stał już od dobrej godziny z otwartą książką w dłoni.

– Nie, właściwie już nie potrzebuję – odpowiedział uprzejmie, odrywając zamglony wzrok od niewidocznego punktu w przestrzeni gdzieś za oknem. – Już wiem, już znam odpowiedź.

______________________________________

poprzedni koan

wcześniejszy koan 

więcej o koanach

_____________________________________

w naszej księgarni

strona Instytut Kognitywistyki

 


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.