koan

Koty – koan

Nic nie wiecie o kotach. Oczywiście wydaje wam się, że wiecie. Domowi hodowcy i ci wszyscy właściciele uważają, że posiadają nasz gatunek, że kota się ma, dysponuje nim, wychowuje, dzierży władzę i temu podobne brednie.

Owszem, tak jak w przypadku innych gatunków, w swoich obozach koncentracyjnych, wyprodukowali mieszańców, zmuszając kocice do rodzenie. Selekcjonując mioty i chełpiąc się, że stworzyli nowe rasy. Nowe rasy? Ohyda. Postawili się wyżej od natury.

Tymczasem psy poległy, choć w większości krajów wywalczyły sobie całkiem niezły los, za cenę tych wszystkich mutacji i krzyżówek, my zaś, koty, jesteśmy sprytniejsze. Psy poległy, pytasz? Poległy, gdyż uległy.

My, koty, nie tylko mamy ludzi na własność, ale przy całkiem niskich kosztach mieszkania wraz z nimi, mamy niewspółmiernie więcej wolności niż psy a nierzadko pełnię władzy nad człowiekiem. Zobacz na wsiach. Tam psy, mróz nie mróz, siedzą na łańcuchach a my jednak biegamy wolno. W miastach, na wolności bywa ciężko, naprawdę ciężko. Cena. Czasem trzeba ją płacić.

Oczywiście, że są koszty. Psy muszą ulegać, podlizywać się człowiekowi dosłownie i w przenośni. Są okropnymi wazeliniarzami wobec ludzi. Czuję obrzydzenie i wstręt, gdy widzę, jak się łaszą, mizdrzą i często świata nie widzą po za człowiekiem, wyliniałą małpą, która sądzi, że jest panem psa, bogiem stworzenia.

O innych gatunkach czujących istot nie wspomnę. Zżeram je w puszkach z karmą w delikatnym sosie z dodatkiem marchewki i tauryny, więc byłbym hipokrytą uskarżając się na ich los.

Owszem, zgadza się jesteśmy hipokrytami. To cena za przeżycie. To nasza kocia przewaga. A wiesz skąd się tego nauczyliśmy? Psy tego nie potrafią. Nauczyliśmy się hipokryzji, obłudy, zakłamania, oportunizmu, od nagich małp, od ludzi, lecz jesteśmy od nich lepsze. My, koty dodałyśmy jeszcze jedną cechę, której ludzie nie znają, asertywność.

Asertywność, owszem. Nagie małpy nie potrafią być asertywne, gdyż w gruncie rzeczy są niepewne, mają nieustanne wątpliwości co do siebie, zaniżone poczucie wartości, dlatego muszą zniewalać innych. My zaś, koty, czujemy ostrzegawczy lęk, lecz również silną stanowczość. Potrafimy się przystosować, oni muszą dominować. Dlatego my przetrwamy a małpy nie.

_______________________________________________________

COACHING TAO. JAK ŻYĆ W ZGODZIE ZE SOBĄ?

Kompletne szkolenie on line w 7 częściach z ćwiczeniami

_____________________________________________________________________

inne koany

_____________________________________________________________________

Dekalog 2.0 – Dialog: Po siódme: Działaj

Dialog – droga twojej wewnętrznej przemiany


Zamów najnowszą książkę!

Światło w mroku. Jak pomagać sobie i innym w obliczu lęku i traumy wywołanych wojną?. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Zapoznaj się również z naszą drugą książką wydaną w tym roku!

Wolna i szczęśliwa. Jak wyzwolić się z toksycznego związku. - Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Udostępnij:

Maciej Bennewicz

Założyciel i pomysłodawca Instytutu Kognitywistyki. Twórca podejścia kognitywnego m.in w mentoringu, tutoringu, coachingu oraz Psychologii Doświadczeń Subiektywnych. Artysta, pisarz, socjolog, wykładowca, terapeuta, superwizor.